Uroczystość Wszystkich Świętych

1 listopada Dla chrześcijan to święto upamiętnia wszystkich świętych (ogłoszonych świętymi i nie ogłoszonych). Jest to czas zadumy i refleksji nad świętością i przemijaniem, oraz pamięci o zmarłych. W tym dniu odwiedzamy cmentarze i zapalamy znicze. Dzień Zaduszny obchodzony 2 listopada jest natomiast dniem modlitw za ludzi zmarłych, którzy oczekują Dowiedz się więcej…

Zmarł ks. dr Kazimierz Gajda

W dniu 27 października 2017 r., w szpitalu w Lublinie, zmarł ks. dr Kazimierz Gajda Kanonik honorowy Kapituły Lubelskiej Urodzony: 24 lipca 1935 r. w Klementowicach (zmarł w 83. roku życia) Święcenia prezbiteratu: 18 kwietnia 1960 r. (zmarł w 58. roku kapłaństwa) Wikariusz w parafiach: Siennica Różana: 17.05.1960 – 1.07.1964 Borów: 1.07.1964 – 27.06.1969 Wilkołaz: 27.06.1969 – 17.10.1975 Chłaniów: 17.10.1975 Dowiedz się więcej…

Lasagne na cieście naleśnikowym z mięsnym farszem

Składniki: Składniki na ciasto naleśnikowe Olej Pierś kurczaka Koncentrat pomidorowy Cebula i Czosnek Papryka Brokuły Jogurt naturalny Ser żółty Sól, pieprz, zioła prowansalskie (i przeróżne inne zioła jakie zechcecie) Naczynie żaroodporne   Wykonanie: Na samym początku robimy ciasto naleśnikowe, do którego dodajemy soli. Sposobu wykonania nie podaję, bo to jest Dowiedz się więcej…

Podkarpackie odwiedza Zaraszów

Województwo Podkarpackie za sprawą Wizyty Studyjnej projektu „ROWES – szansą rozwoju sektora ekonomii społecznej w subregionie II” odwiedza Zaraszów. Cel projektu: Wzmocnienie sektora ekonomii społecznej w subregionie II w latach 2017-2019 poprzez utworzenie 247 miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych. Wśród gości były: Koło Gospodyń Wiejskich – Gorzyce, Radna gminy Gorzyce, Radny Miasta i Dowiedz się więcej…

2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki

Tadeusz Kościuszko, polski i amerykański generał… W sierpniu 1784 r. wrócił do Polski, i zaangażował się w działalność narodowowyzwoleńczą. Wziął udział w wojnie polsko-rosyjskiej 1792 r., po której wyjechał na emigrację polityczną. Podczas emigracji przygotował koncepcję powstania narodowego. …uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Najwyższy Naczelnik  w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej, Dowiedz się więcej…

Bychawa

Jesienne smaki dla Mola: z lasu, z wody i z ogrodu

Dziś odwiedzę – Jesienne smaki dla Mola: z lasu, z wody i z ogrodu. Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie. Cykliczne literacko-kulinarne wydarzenie. Efekt poszukiwań smaków w literaturze przez czytelników bibliotek. Czytanie, przyrządzanie i smakowanie tego o czym czytaliśmy to idea wydarzenia. Gościem specjalnym będzie Kamil Kotarski, kucharz, pasjonat kuchni regionalnej, Dowiedz się więcej…

Dziś w Zaraszowie padła metrówa

Tytuł: „Dziś w Zaraszowie padła metrówa” zrozumiały tylko wędkarzom. Dalej posłużę się zwykłym językiem. No może tylko dodam, że to była „życiówka”. Już tłumaczę – Radosław Kamiński złowił szczupaka o wymiarach 100 cm. czyli 1 m. Ten okaz ma swoją historię. W ubiegłym roku prawdopodobnie miał go Kacper, jak szczupak Dowiedz się więcej…

W Dzień nauczyciela

Z okazji Dnia Nauczyciela wszystkiego co najlepsze od zaraszow.pl dla wszystkich nauczycieli, a szczególnie, całego Grona Pedagogicznego Szkoły Podstawowej w Zaraszowie. Nauczanie nie musi być smutne! W Dniu Nauczyciela wiele radości, satysfakcji i optymizmu życzy ReZar. Zdjęcia na poprawę humoru.

Czesław Baran – karta powołania

Czesław Baran ur. 15.07.1910 r. Syn Michała z Zaraszowa, ps. ”Bakutil”, jako żołnierz brał udział w wojnie obronnej 1939 r., w czasie której dostał się do niewoli niemieckiej (gafangennumer-4166, Lager-Bezeidinung: Stalag II B, Deutschland, majątek, w którym wykonywał pracę niewolniczą; bei Schwarz Gellin uber Neustettin). Powrócił w marcu 1942r. Jesienią Dowiedz się więcej…

lotnisko

Ewakuacja lotniska w Zaraszowie

Ewakuacja lotniska w Zaraszowie i okres powojenny. Witajcie moi drodzy. Dziś opowieść z kolejnego okresu historii mojej, mojej rodziny i Zaraszowa. Ewakuacja sprzętu wojennego. Likwidacja magazynu bomb lotniczych. Przemieszczenie samolotów na tymczasowe lotnisko trawiaste za Wisłą – w okolicy Lasocina, Województwo Kieleckie. Ewakuacja lotniska polowego przyfrontowego około połowy stycznia 1945 Dowiedz się więcej…

Pismo św w Synagodze

Niby nic dziwnego, bo gdzie, poza kościołem, można znaleźć lepsze miejsce na czytanie Pisma św.? A Jednak tym razem czytaliśmy Pismo św w Synagodze której budynek od lat służy Miejskiej Bibliotece w Piotrkowie Trybunalskim.   Podczas odbywającego się dzisiaj, trzeciego już „Głośnego czytania Pisma świętego” była czytana Księga Sędziów. Odbyło się Dowiedz się więcej…

Zawody w Strzelectwie Sportowym o puchar Radnego

Dziś w Bychawie w wyczuwalnie przyjaznej atmosferze, odbyły się Zawody w Strzelectwie Sportowym o puchar Radnego Województwa Lubelskiego Marka Wojciechowskiego. Rzecz jasna na strzelnicy LOK Bychawa. Danuta Gryta dla zaraszow.pl: W dniu dzisiejszym przypadł mi zaszczyt wręczenia pucharów w zawodach strzeleckich w imieniu radnego województwa lubelskiego Marka Wojciechowskiego, który dziękuje Dowiedz się więcej…

Jak powstają organy

Organy są najbardziej skomplikowanym i najbardziej rozbudowanym instrumentem. Traktując każdą grającą piszczałkę jako instrument muzyczny organy to nic innego jak – w zależności od wielkości – kilkaset a nawet kilkanaście tysięcy instrumentów dętych uruchamianych trakturą. (…) Geneza organów sięga pięć tysięcy lat wstecz. Wtedy to powstał chiński instrument zwany czeng złożony z Dowiedz się więcej…

Różaniec do granic

„Różaniec do Granic”- akcja zgromadziła na granicach Polski tysiące ludzi, a jak podają niektóre źródła – mogło być ich nawet milion. (…) Na początek była konferencja potem Msza święta a potem uczestnicy udawali się na wyznaczone odcinki. „Na Bałtyku, na Bugu, w górach, za kołem podbiegunowym i w wojskowej bazie Bagram na Dowiedz się więcej…