2017 Rokiem Tadeusza KościuszkiTadeusz Kościuszko, polski i amerykański generał…

W sierpniu 1784 r. wrócił do Polski, i zaangażował się w działalność narodowowyzwoleńczą. Wziął udział w wojnie polsko-rosyjskiej 1792 r., po której wyjechał na emigrację polityczną. Podczas emigracji przygotował koncepcję powstania narodowego.

…uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Najwyższy Naczelnik  w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej, zmarł 15 października 1817 r. w Solurze w Szwajcarii.

W związku z 200. rocznicą śmierci bohatera, Sejm ustanowił rok 2017 Rokiem Kościuszki.

 

„…Jego imię należy do całego ucywilizowanego świata a jego cnoty są całej ludzkości własnością” La Fayettee

 

Był absolwentem Szkoły Rycerskiej w Warszawie i Akademii Wojskowej szwoleżerów gwardii królewskiej w Wersalu pod Paryżem. W 1776 r., miesiąc po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości, przybył do Ameryki gdzie został nominowany na inżyniera armii amerykańskiej. Brał udział w fortyfikowaniu Filadelfii. Jako wyraz uznania Jerzy Waszyngton powierzył mu budowę twierdzy West Point. Na własną prośbę został przeniesiony na Południe, gdzie jego umiejętności pomogły Amerykanom w zwycięstwie w wojnie o niepodległość. Uchwałą Kongresu w 1783 r. został awansowany na generała brygady armii amerykańskiej i otrzymał znaczną ilość ziemi oraz środki finansowe, które przeznaczył na wykupienie wolności i kształcenie afroamerykańskich niewolników.

 

 

„Pierwszy krok do zrzucenia niewoli jest odważyć się być wolnym. Pierwszy krok do zwycięstwa – poznać się na własnej sile.”  Kościuszko.

24 marca 1794 r. na rynku krakowskim złożył narodowi uroczystą przysięgę obejmując formalne przywództwo insurekcji jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. Stanął na czele trwającej dwa lata insurekcji.

„Narodzie podnieś ducha
twej odwadze i twego obywatelstwa
Bóg potężny twej sprawie sprzyja”

Z raportu o zwycięstwie pod Racławicami.

 

Ranny 10 października 1794 r. w bitwie pod Maciejowicami, został uwięziony w twierdzy w Petersburgu, a następnie wypuszczony po złożeniu przysięgi carowi. W latach 1798 – 1815 mieszkał we Francji, gdzie brał udział w tworzeniu Legionów Polskich.

Kościuszko zmarł 15 października 1817 r. w Solurze w Szwajcarii.Rok później szczątki bohatera zostały przewiezione do Krakowa i spoczęły w kryptach królewskich w katedrze na Wawelu.

 

A Kosynierzy z SGRH z Widawy mają nas odwiedzić w lipcu.

https://portal.zaraszow.pl/panorama-raclawicka/

http://www.odessa.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/200__rocznica_smierci_tadeusza_kosciuszki;jsessionid=DB0DB5FC9D2234A834927641BCF7DA53.cmsap1p

Kategorie: Newsy

Krzysztof

Zachowajmy wiarę oraz spokój, pogodę ducha i optymizm we wzajemnych relacjach!

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *