Ostrzeżenie przedświąteczne

Ostrzeżenie przedświąteczneOstrzeżenie przedświąteczne, to nie żart. Podniosła atmosfera powoduje, że tracimy czujność. Przestępcy nie uważają się za złoczyńców, co najwyżej za cwaniaków. I też chcą sobie sprawić prezent pod choinkę. By nie fundować im prezentów i zostawić sobie co nieco, powinniśmy zapoznać z zagrożeniami i zachować odrobinę czujności by rozpoznać nowe. Obecne oszustwa są wyrafinowane i ciągle modyfikowane.

Za chwilę

Nagłówki w prasie (internecie) zaczną obfitować – Uwaga na to, uwaga na tamto. Schemat jest bez zmian. Jak będziecie mieć szczęście to:

– nie otrzymasz druku przelewu z poczty mniej polskiej, lub zakładu inaczej energetycznego – do opłacenia,

-nie kupisz okazyjnie w sieci prezentu, który nigdy do ciebie nie dotrze,

-nie zadzwoni do ciebie wnuczek, córka (przyszywane 🙂 lub “policjant” z prośbą o pieniądze

-nie wygrasz cudownych nagród (wraz z pożyczką)

-nie otrzymasz atrakcyjnej oferty pracy (zamiast pracy pożyczka)

W sieci

Jak to w sieci – najnowsze plagi:

Przekręty na fałszywy Dotpay trwają w najlepsze na OLX (podaje link do platnosci, prosze sobie oplacic paczke;  Dzień dobry, dziękujemy za zaufanie ! Dane do płatności: Proszę przejść pod wybrany link :…)

Android (system w telefonie): Malware jest rozprowadzany pod postacią aplikacji do sprawdzania kursów kryptowalut. Po instalacji i zainfekowaniu telefonu, zanim zostanie uruchomiona aplikacja bankowa, szkodnik może wyświetlić nakładkę podszywającą się pod panel logowania do banku.

komputer: na początku lata pojawił się NotPetya, a teraz, jesienią, komputery infekuje kolejny szkodnik z gatunku ransomware, który otrzymał nazwę Bad Rabbit. Złośliwe oprogramowanie, które żąda okupu w zamian za odblokowanie dostępu do zaszyfrowanych wcześniej plików na urządzeniu ofiary, ujawniło już swoją obecność na ekranach około 200 ofiar. (Podobno ratunkiem jest: funkcja Kontrolowany dostęp do folderu, będącej częścią ulepszeń wprowadzonych w narzędziu antywirusowym Windows Defender. – Windows 10)

Podsumowując

Zagrożenia opisałem dość powierzchownie a ty zachowaj odrobinę czujności, nie klikaj we wszystko co zobaczysz. Ale też nie popadaj w paranoje :). Zagrożenia były od zawsze, tylko dziś mniej wilków i tygrysów a więcej cwaniaczków.

 

Jerzy Jelcow

Niespodziewanie znalazłem się na tym świecie i postanowiłem, że jakiś czas tu pozostanę. Aby ta moja obecność nie była daremna, to promuję otaczający mnie świat. Może dzięki temu ktoś co ma gorzej, będzie wiedział gdzie jest lepiej.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.