Ostrzeżenie przedświąteczne

Ostrzeżenie przedświąteczneOstrzeżenie przedświąteczne, to nie żart. Podniosła atmosfera powoduje, że tracimy czujność. Przestępcy nie uważają się za złoczyńców, co najwyżej za cwaniaków. I też chcą sobie sprawić prezent pod choinkę. By nie fundować im prezentów i zostawić sobie co nieco, powinniśmy zapoznać z zagrożeniami i zachować odrobinę czujności by rozpoznać nowe. Obecne oszustwa są wyrafinowane i ciągle modyfikowane.

Za chwilę

Nagłówki w prasie (internecie) zaczną obfitować – Uwaga na to, uwaga na tamto. Schemat jest bez zmian. Jak będziecie mieć szczęście to:

– nie otrzymasz druku przelewu z poczty mniej polskiej, lub zakładu inaczej energetycznego – do opłacenia,

-nie kupisz okazyjnie w sieci prezentu, który nigdy do ciebie nie dotrze,

-nie zadzwoni do ciebie wnuczek, córka (przyszywane 🙂 lub „policjant” z prośbą o pieniądze

-nie wygrasz cudownych nagród (wraz z pożyczką)

-nie otrzymasz atrakcyjnej oferty pracy (zamiast pracy pożyczka)

W sieci

Jak to w sieci – najnowsze plagi:

Przekręty na fałszywy Dotpay trwają w najlepsze na OLX (podaje link do platnosci, prosze sobie oplacic paczke;  Dzień dobry, dziękujemy za zaufanie ! Dane do płatności: Proszę przejść pod wybrany link :…)

Android (system w telefonie): Malware jest rozprowadzany pod postacią aplikacji do sprawdzania kursów kryptowalut. Po instalacji i zainfekowaniu telefonu, zanim zostanie uruchomiona aplikacja bankowa, szkodnik może wyświetlić nakładkę podszywającą się pod panel logowania do banku.

komputer: na początku lata pojawił się NotPetya, a teraz, jesienią, komputery infekuje kolejny szkodnik z gatunku ransomware, który otrzymał nazwę Bad Rabbit. Złośliwe oprogramowanie, które żąda okupu w zamian za odblokowanie dostępu do zaszyfrowanych wcześniej plików na urządzeniu ofiary, ujawniło już swoją obecność na ekranach około 200 ofiar. (Podobno ratunkiem jest: funkcja Kontrolowany dostęp do folderu, będącej częścią ulepszeń wprowadzonych w narzędziu antywirusowym Windows Defender. – Windows 10)

Podsumowując

Zagrożenia opisałem dość powierzchownie a ty zachowaj odrobinę czujności, nie klikaj we wszystko co zobaczysz. Ale też nie popadaj w paranoje :). Zagrożenia były od zawsze, tylko dziś mniej wilków i tygrysów a więcej cwaniaczków.

 

Napisz swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *