Uroczystość Wszystkich Świętych

1 listopada

Uroczystość Wszystkich Świętych
Dla chrześcijan to święto upamiętnia wszystkich świętych (ogłoszonych świętymi i nie ogłoszonych). Jest to czas zadumy i refleksji nad świętością i przemijaniem, oraz pamięci o zmarłych. W tym dniu odwiedzamy cmentarze i zapalamy znicze. Dzień Zaduszny obchodzony 2 listopada jest natomiast dniem modlitw za ludzi zmarłych, którzy oczekują na ostateczne spotkanie z Bogiem.

Dzień Wszystkich Świętych – Dzień w którym Kościół wspomina wszystkich – znanych i nie znanych ludzi – którzy przekroczyli już granicę życia i śmierci i osiągnęli chwałę (trafili do) Nieba, czyli stali się Świętymi.
Dzień Wszystkich Świętych – dla wielu znicze, chryzantemy, korki – takie pierwsze skojarzenie. Na dalszym planie być może spotkania z rodziną, a na zadumę i refleksję, to już każdy wie, ile czasu poświęca.
Nie mniej jednak w tym dniu udajemy się na cmentarz i odwiedzamy groby naszych bliskich, krewnych, rodziców czy znajomych, zapalamy znicz.

Na przestrzeni lat wszystko kształtowało się długo i rozważnie.

Ale dziś czy potrafimy się zatrzymać? Może pamiętajmy, szczególnie w ten dzień, że warto się zatrzymać, „obejrzeć się za siebie”. Wszystko przemija. Czy w tym pośpiechu nie zgubiliśmy czegoś? Części siebie? I może czas na zadumę i refleksję jednak jest nam bardzo potrzebny? Może nie na darmo w opisie: „Jest to czas zadumy i refleksji nad świętością i przemijaniem, oraz pamięci o zmarłych” – zaduma i refleksja znajdują się na początku zdania?

Ogrom pytań. Towarzyszy nam od zawsze. Poniższy film może pomoże dostrzec piękno święta i może też da chwile na refleksję. Do niedawna takie widoki były zarezerwowane tylko dla kogoś patrzącego z góry. Może dlatego zapalamy znicze by z góry ktoś to zauważył?

Zdjęcia Pochód Wszystkich Świętych 

1 thought on “Uroczystość Wszystkich Świętych”

  1. Pochód Świętych to świetna sprawa…dzieciaki zamiast za halloweenowe zombi przebierają się za Świętych, dzięki czemu przybliżają ich osobę i żywota… najsłodszy był św.Franciszek i św.Michał, choć zanim dojrzałam skrzydła to myślałam, że to św.Wojciech…

Napisz swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *