Jak powstają organyOrgany są najbardziej skomplikowanym i najbardziej rozbudowanym instrumentem. Traktując każdą grającą piszczałkę jako instrument muzyczny organy to nic innego jak – w zależności od wielkości – kilkaset a nawet kilkanaście tysięcy instrumentów dętych uruchamianych trakturą. (…)

Geneza organów sięga pięć tysięcy lat wstecz. Wtedy to powstał chiński instrument zwany czeng złożony z bambusowych piszczałek ustawionych na wiatrowni. Instrument ten nie posiadał klawiatury, a grający regulował dopływ powietrza do piszczałek, zatykając odpowiednie otwory w wiatrowni palcami. W III wieku p.n.e. w Grecji powstały organy wodne – posiadające wszystkie części właściwe współczesnym instrumentom. Cechą charakterystyczną organów wodnych było umieszczenie zbiornika wodnego z zanurzonym dzwonem – jego celem było magazynowanie sprężonego powietrza…(…)

Organy składają się z pięciu zasadniczych części: szafy organowej, umieszczonych w niej elementów grających (piszczałek), traktury, stołu gry i systemu doprowadzającego powietrze. (…)

więcej: http://www.organy.art.pl/budowa.php

 

Mogłem obserwować, w jednym z kościołów Łodzi, składanie 60 letnich,  20 głosowych organów przywiezionych z Holandii. Przy tej okazji mogłem zajrzeć do wnętrza instrumentu. Oto foto:

Album zdjęć, autor Krzysztof Łaszcz. 


Krzysztof

Zachowajmy wiarę oraz spokój, pogodę ducha i optymizm we wzajemnych relacjach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *