Szukajmy tego, co nas łączy, a nie dzieli

Mamy już 5 lat

Historia strony jest nieco dłuższa, ale ta nazwa zaistniała oficjalnie 2010.12.31 00:48:15; a więc mamy już 5 lat! Z tej okazji serdeczne gratulacje i życzenia wraz z dedykowaną scenką. W scence występują: Piotruś (jubilat) jako www.zaraszow.pl (także jubilat); Przedszkolanka I jako Administrator; Przedszkolanka II jako Supermoderator; dalej dzieci pomyliły kolejność, Dowiedz się więcej…

Mikołaje nadesłane

Przedstawiamy: Mikołaje nadesłane, zdjęcia; Święte Mikołaje, Mikołajątka i Mikołajowe, zabawne i bawiące. Zwiastujące święta, świętość, dobro, szczodrość i wątpliwość (czy byłem grzeczny, czy dostanę prezent?). Wizerunek Św. Mikołaja na przestrzeni lat uległ dużym zmianom. Jak opowiedział najstarszy zaraszowiak – wygląd Świętego Mikołaja do niedawna (do niedawna – dla najstarszego zaraszowiaka) Dowiedz się więcej…

Nekropolia w Bychawce.

Opowieść z dreszczykiem, prawie z obrzeży horroru. Posłuchajcie o nocnej wycieczce po Nekropolii w Bychawce. Na tej cmentarnej arenie świat realny walczy z ludzką wyobraźnią.   Czyta Wojciech Ossowski w Programie Trzecim Polskiego Radia. Wojciech Ossowski o sobie: W czasie studiów jeździłem na badania terenowe, zbierałem dawne, niegdysiejsze wątki. Teraz Dowiedz się więcej…

Wigilijna opowieść

Wigilijna opowieść – tytuł przywołujący jednoznaczne skojarzenia i też najbardziej odpowiadający poniższej propozycji. A propozycje są dwie: Wigilijna opowieść Starego Wujka; przepiękna i bardzo nastrojowa, ściskająca duszę kolęda „Nie było miejsca dla Ciebie”; wykonanie z płyty Magaleny Welc z Niedrzwicy Dużej – „Sianko na stół”; I zapowiedź opowieści o Bychawie pt Dowiedz się więcej…

Domowa kuchnia

Domowa kuchnia

Starego Wujka. A było to tak zwiedzałem serwisy społecznościowe i napotkałem „Starego Wujka z Bychawy” i kolekcję jego filmów. Na szczęście miałem pod ręką czekoladki, bo inaczej zamiast dzielić się z Wami znaleziskiem poleciał bym do kuchni robić np. kotlety ze szpinakiem. Ale zasłodziłem się i dzielę.
Ostrzeżenie: przed odtwarzaniem – zabij głoda.
Wybrałem tylko dwa filmy, chociaż by wystarczył jeden. A więc, dalej kilka opisów autora: Domowa Kuchnia – Kotlety mielone ze szpinakiem zapiekane w śmietanie z żółtym serem… Siedziałem sobie któregoś razu przy książce kucharskiej i znalazłem w niej prezentowane danie… Przyszła żona i wrzuciła do kotlecików szpinaku i jedzonko stało się jeszcze lepsze! Sałatka z zupek chińskich do dobra rzecz. Na filmie wykonuję ją z dziećmi oraz… w domu. Prosta, szybka potrawa. Niecała godzina roboty jednej osoby. Na kilka par rąk to 25 minut 🙂 Makaron ze szpinakiem. Gorąca sobota… i pyszny makaron ze szpinakiem 😀 Soboty i gorąca nie widać… (więcej…)

Nad zalewem #konkurs #głosuj

Nad zalewem. Nieco szerzej o okolicach, w zachodniej części Wyniosłości Giełczewskiej nad rzeką Kosarzewką, dopływem Bystrzycy, obok Czerniejowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Okolice posiadają walory przyrodnicze i krajobrazowe tworzące warunki do rozwoju turystyki i wypoczynku. W dolinie dwu niewielkich rzeczek Gałęzówki i Kosarzewki, ku którym biegną malownicze wąwozy z bujną i ciekawą roślinnością. Unikalną już roślinność stepową z siedliskami omanu wąskolistnego, ożyty, przetacznika pagórkowatego, turzyc oraz chronionej wisienki karłowatej można obserwować jeszcze w rezerwacie Podzamcze o pow. 3 ha, usytuowanej na stromej, wapiennej skarpie powyżej stadionu sportowego.
W okolicy można natknąć się na zespoły źródlisk czyli stoków, jest ich 35 – rzadki dziś przykład
nieskażonej natury. Charakterystyczną cechą krajobrazu są wzgórza ostańcowe czyli tzw. „góry świadki” (więcej…)

Uroki Zaraszowa #konkurs #głosuj

Do refleksji nad urokami Zaraszowa zainspirowały mnie teksty piosenek, które nie wiedzieć czemu „zatrzymały się na dłużej w mojej głowie”. Jedną z nich jest piosenka Anny German” Być może”
„Być może, gdzie indziej są ziemie piękniejsze
i noce gwiaździstsze i ranki jaśniejsze,
być może, bujniejsza, zieleńsza jest zieleń
i ptaki w gałęziach śpiewają weselej”.
Być może gdzie indziej jest piękniej, ale jak mówi w „Małym Księciu” Lis do bohatera -„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”
Stąd też ten patriotyzm lokalny, zachwyt na obłokami na niebie, zachodem słońca, złotym kolorem zboża…niby nic, a jakże piękne.
Człowiekowi do szczęścia wiele nie potrzeba, trochę tzw. normalności, spokoju, życzliwości ……. Ważne jest też, by optymistycznie patrzeć na świat, dostrzegać jego piękno, a nie doszukiwać się „dziury w całym”.
Patrząc na pierwsze zdjęcie można rzec; ależ fatalna droga prowadzi do Zaraszowa, ale dopóki nie możemy tego zmienić, może warto spojrzeć na te drogę ot, chociażby tak; „ wszystkie drogi prowadzą do Zaraszowa”. Dlaczego? Co tu takiego ciekawego? (więcej…)

Pętla rowerowa #konkurs #głosuj

Zaraszowska pętla rowerowa. Ruszamy w kierunku Bychawy; przed zakrętem skręcamy w lewo i polną drogą dojeżdżamy do lasu; w który droga nas „wprowadza”; jedziemy lub idziemy; aż znajdziemy się po drugiej, północnej stronie lasu; w lewo w dół, jest już łatwiej; ale są tez trudności; na skrzyżowaniu w lewo (jak widać); drogą, granicą miedzy polami Zaraszowa i Gałęzowa, jedziemy w kierunku Zagajnika; a następnie wzdłuż lasu (pod górkę); na skrzyżowaniu znów w lewo; i prosto aż do szosy przy szkole (można oglądać się za siebie). I można przejechać trasę w drugą stronę. POWODZENIA!!! Tak została opisana nasza pętla dawno, dawno temu na naszym forum (w czasach jego świetności). Ciekawe czy jeszcze ktoś zdobył się na wysiłek pokonania naszej pętli? (więcej…)

Wirusy trojany i my

Wirusy trojany

i my – to główne zagrożenia dla naszego komputera. Po raz kolejny spróbuje ochronić wasze komputery przed największym z zagrożeń. Jak myślicie które z wymienionych jest największym? Tu można by dać ankietę (Wirusy trojany), ale tylko podam poprawną odpowiedź: największym zagrożeniem dla naszego komputera jest jego użytkownik.

  1. Tak my jako użytkownicy zazwyczaj ignorujemy wszelkie komunikaty i ostrzeżenia. A na pewno większość z nas. I wszystko jasne. OK, nie wszystkie komunikaty są ważne, nie wszystkie są istotne.
  2. Nie zawsze posiadamy oprogramowanie (zazwyczaj wcale) mogące nas zastąpić i ochronić nasz komputer.
  3. Mam antywirusa! Fajnie, dobrze, wspaniale. Ale. Antywirus jak większość już zdążyła się przekonać, to daleko nie wszystko.

(więcej…)

Zamykamy nabór do konkursu

Zamykamy nabór zdjęć do konkursu. Jak chcesz wysłać swoje zdjęcia, to masz jeszcze czas do godziny 12:00, 20-go grudnia 2015 r. 31 października pisaliśmy:

Ogłaszamy konkurs na najlepsze zdjęcie Zaraszowa i okolic! Niedawno nasza strona wygrała jako nagrodę aparat fotograficzny. Postanowiliśmy przeznaczyć ww aparat na nagrodę główną w konkursie fotograficznym zaraszow.pl Nagroda główna – aparat fotograficzny (5 Mpix, film HD, USB 2.0, 2,4″ LCD )
Nagroda za II i III miejsce koszulki z haftem „zaraszow.pl”  konkurs

Prześlij do nas zdjęcie Zaraszowa, bądź okolic (w dowolnej kategorii, zdjęcie ogólne bądź tematyczne). Możesz dodać opis,  najciekawsze opublikujemy i nagrodzimy wybrane.

(więcej…)

Pierwszy prezydent RP

Pierwszy prezydent RP zginął z rąk malarza. 93 lata temu, 16 grudnia 1922 roku, w warszawskiej Zachęcie zamachowiec zastrzelił Gabriela Narutowicza – pierwszego prezydenta RP, męża, ojca dwójki dzieci, Polaka, Europejczyka, patriotę, który porzucił karierę za granicą, by budować niepodległe państwo.

Zamachowca sprowokowała nagonka prawicy, która po zwycięstwie w wyborach parlamentarnych dążyła do przejęcia pełni władzy i nie mogła pogodzić się z porażką swojego kandydata na prezydenta. Umiarkowany w słowach i poglądach Narutowicz chciał pogodzić skłócone obozy i budować szeroką koalicję, wyciągał rękę do niedawnych rywali. Choć dostawał anonimy z pogróżkami, nikt nie wierzył, że w nowoczesnej Polsce możliwe jest zabicie prezydenta – dopóki się to nie stało. Podczas wizyty w Zachęcie, Pierwszy prezydent RP Gabriel Narutowicz zatrzymał się przed obrazem Teodora Ziomka Szron. To wtedy rozległy się trzy szybko po sobie następujące wystrzały z rewolweru. Wśród publiczności nastąpiło ogromne (więcej…)

Kolejne oszustwa

Kolejne oszustwa, tym razem na Facebooku.

Kilka dni temu informowaliśmy o podmianie kont bankowych pod czas robienia przelewu. Działanie dość skomplikowane do wykonania, a tym bardziej jeśli dbamy o stan własnego systemu. W tym przypadku ww mechanizmy mogą zawieść, bo tu znajomy prosi o przelew. Takiego oszustwa na FB chyba jeszcze nie było. Znajomy pisze: – Przelej mi 510 zł, jutro oddam, będę w banku, teraz zapomniałem hasła, a potrzebuję pilnie zrobić przelew, albo, że mam tylko gotówkę … – tak, w skrócie, można streścić nowe oszustwo. Wyrafinowanie takiej kradzieży polega na tym, że wiadomości te otrzymamy od… znajomych, często bliskich. Oznacza to, że ich konto zostało przejęte, zhakowane. Lub haker wszedł w posiadanie bazy login-hasło. Też mógł podsłuchać nieszyfrowaną transmisje WiFi. Nie wykluczone też, że otrzymał dostęp z naszego komputera, za pośrednictwem zainfekowanego pliku otwartego przez nas, lub nasza wizyta na zainfekowanej stronie. Co ważne, jeśli odpiszemy takiemu (więcej…)

Stan wojenny

13 grudnia 1981 roku gen. Wojciech Jaruzelski (szef Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego) – „Obywatelki i obywatele…” wprowadził stan wojenny na terenie Polski Ludowej. Do godziny 6.00 rano ZOMO, SB, milicja, ORMO oraz Ludowe Wojsko Polskie i szeregi innych organizacji podległych MSW i wojsku opanowały cały kraj. Ograniczenie praw obywatelskich wprowadzone w celu zahamowania aktywności społeczeństwa dążącego do gruntownej reformy ustroju społeczno-politycznego PRL. Potwierdzony dekretem Rady Państwa, niezgodnym z konstytucją zabraniającą wydawania dekretów w czasie trwania sesji sejmu.Przygotowywany od sierpnia 1980, uzasadniany groźbą zamachu stanu i przejęcia władzy przez opozycję skupioną w „Solidarności”, załamaniem gospodarki, możliwością interwencji radzieckiej. Organem pełniącym funkcję administratora stanu wojennego w Polsce była Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON) z generałem W. Jaruzelskim na czele. (więcej…)

Kradzież przelewu

Kradzież przelewu, to nie pierwszy i nie ostatni raz. Człowiek pisze:

Kilka dni temu zostaliśmy okradzeni na 40 tys. podczas wykonywania zwykłego przelewu w mbanku. Po kilku dniach, wchodzę w historie operacji widzę nr konta, na który chciałam przelać kasę. Wystawiam potwierdzenie, a w nim jest inny nr konta.

Dalej kilka rad i opisów.

Ten film „Kradzież przelewu” jest dobry, bo przemawia „gotówkowo” i może uchronić przed podobnymi błędami wiele osób. Świadomość ludzi na temat niebezpieczeństw w Internecie jest znikoma, stąd mamy takie przypadki. Jakiś czas temu, w styczniu 2014 r., na naszej stronie zostało opisane jak wyczyścić komputer (nasz system operacyjny) od zbędnych i złośliwych dodatków. Problem występował od zawsze, tzw chwila nieuwagi i nasz system służył komuś innemu, a nie nam. Antywirus, jak wskazuje nazwa, teoretycznie chroni nas przed wirusem – znanym wirusem i nie chroni nas przed innymi zagrożeniami. Tym bardziej, jak używamy wersji „free”.
Szyfrowanie kluczem asymetrycznym (SSL, TSL) jedynie ma zabezpieczać przed „podsłuchem” transmisji. (HTTPS szyfruje dane niegdyś przy pomocy protokołu SSL, natomiast obecnie używany jest do tego celu protokół TLS. Zapobiega to przechwytywaniu i zmienianiu przesyłanych danych.) Wówczas dla napastnika w MIM (Man in the Middle) lub niezaufany serwer na trasie (nawet proxy) transmitowane dane są bezużytecznymi danymi. Jak dużo jest na świecie malware które takiego ifa ma, trudno stwierdzić, więc na pewno trochę bezpieczeństwa to doda, ale prawdopodobnie większość tego typu „podmieniaczy” to np. złośliwe wtyczki do Chrome, więc żeby przed takimi się bronić, wystarczy wejść w tryb incognito. (więcej…)

Archiwalne

Archiwalne strony, podstrony. Tu będziemy podpinać strony z okresowo zmienną popularnością. Na przykład wyborcze. Jak każdy zauważył w życiu społecznym są zmienne zainteresowania i priorytety. Zmienność jest dobrą i pożądaną cechą w naszym monotonnym życiu. To też idąc z duchem czasu i my wprowadzamy małe zmiany. Poniżej też kilka filmów Dowiedz się więcej…

Serdeczne życzenia

Serdeczne życzenia i moc duchowych prezentów (darów) od św Mikołaja

Biskupa
– nie od Elfa, nie od Krasnala, nie od Dziadka Mroza ani innego przebierańca.

” Mikołaj urodził się prawdopodobnie ok. 270 r. w Licji, w miejscowości Patras, jako jedyne dziecko zamożnego małżeństwa chrześcijańskiego. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale był też bardzo wrażliwy na ludzkie nieszczęścia. Po śmierci rodziców dzielił się chętnie swoim majątkiem z biednymi.
Jedna z najstarszych opowieści o świętym głosi, że pomógł on swojemu sąsiadowi, który wpadł w wielką biedę i nie był w stanie zapewnić posagu swoim trzem córkom. Żaden poważany młodzieniec nie chciał się z nimi ożenić, ponieważ stały się bardzo biedne i nie miały posagu. Ich sąsiadem był właśnie Mikołaj, który nocą wrzucił woreczek ze złotem przez okno w domu biednego sąsiada i szybko oddalił się z tego miejsca. – Stąd św. Mikołaj jawi się jako przykład chrześcijańskiej dobroci. Pozostała po nim pamięć, że czynił dobro bez rozgłosu, dyskretnie, bez afiszowania się i szukania własnej chwały” (więcej…)