Do refleksji nad urokami Zaraszowa zainspirowały mnie teksty piosenek, które nie wiedzieć czemu „zatrzymały się na dłużej w mojej głowie”. Jedną z nich jest piosenka Anny German” Być może”
„Być może, gdzie indziej są ziemie piękniejsze
i noce gwiaździstsze i ranki jaśniejsze,
być może, bujniejsza, zieleńsza jest zieleń
i ptaki w gałęziach śpiewają weselej”.
Być może gdzie indziej jest piękniej, ale jak mówi w „Małym Księciu” Lis do bohatera -„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”
Stąd też ten patriotyzm lokalny, zachwyt na obłokami na niebie, zachodem słońca, złotym kolorem zboża…niby nic, a jakże piękne.
Człowiekowi do szczęścia wiele nie potrzeba, trochę tzw. normalności, spokoju, życzliwości ……. Ważne jest też, by optymistycznie patrzeć na świat, dostrzegać jego piękno, a nie doszukiwać się „dziury w całym”.
Patrząc na pierwsze zdjęcie można rzec; ależ fatalna droga prowadzi do Zaraszowa, ale dopóki nie możemy tego zmienić, może warto spojrzeć na te drogę ot, chociażby tak; „ wszystkie drogi prowadzą do Zaraszowa”. Dlaczego? Co tu takiego ciekawego?

Może spodoba się Wam ten sielski klimat i niespotykane gdzie indziej pierzaste obłoki? Może urzekną Was niesamowite wstęgi pól, które zmieniają swoje barwy w zależności od pory roku? A może zajrzycie do nas w grudniu, kiedy to niektórzy tradycyjnie poszukują jemioły, a tutaj ona jest? A może zatrzymacie się przy kaplicy, zadumacie się na chwilę , modląc się w sobie tylko znanej intencji, a może tylko zechcecie podziwiać jej otoczenie, spróbujecie rozpoznać przepiękne rośliny rosnące wokół, które bez wątpienia najbardziej zachwycają wiosną i latem. Może stając przed rzeźbą Jezusa Dobrego Pasterza dojdziecie do wniosku , że Zaraszów to również kuźnia młodych artystycznych talentów? A może przechodząc w listopadowy dzień obok Mogił żołnierzy z okresu I wojny światowej; pomyślicie; dobrze, że powstało Stowarzyszenie i prowadzi tę SP w Zaraszowie, bo widać , że zwraca się w niej uwagę na wychowanie patriotyczne, szanuje się miejsca pochówku niezależnie od narodowości ? O kształtowaniu tych postaw świadczyć będą wieńce, wiązanki i palące się znicze, złożone przez społeczność szkolną na grobach żołnierskich.

Może patrząc na te zdjęcia pomyślicie sobie zupełnie co innego, albo przejdziecie obok nich zupełnie obojętnie? I oczywiście macie do tego prawo.

Refleksję nad urokami naszej miejscowości zakończę słowami piosenki Andrzeja Rosiewicza, bo ona zdaje się najdobitniej odzwierciedlać uczucia i być odpowiedzią na pytanie dlaczego Zaraszów?

„Może to, ten szczególny kolor nieba?
Może to, tu przeżytych tyle lat?
Może to, ten pszeniczny zapach chleba?
MOŻE TO PRZEZNACZENIE?”


 

Praca konkursowa „Uroki Zaraszowa”. Autor „SP w Zaraszowie”

Zaczynamy etap drugi, nie wykluczając pierwszego; prócz oceny głównej wybierasz najładniejsze zdjęcie oceniając go w poniższej tabeli według numeru; możesz oceniać dowolną ilość zdjęć.

Pierwszy etap: „Głosowanie na autora” Głosujemy klikając gwiazdki pod wpisem ⇩. Też możesz pozostawić komentarz jako dodatkowe wyróżnienie. 


10 komentarzy

SPZ · 21 grudnia 2015 o 12:21

Fajne zdjęcia:) Ciekawe miejsca:)

Krystyna Oniśk · 21 grudnia 2015 o 15:13

Piękne zdjęcia i widoki Waszej miejscowości.

Ania · 22 grudnia 2015 o 21:58

Piękna malownicze miejscowość, ciepła rodzinna otwarta na dzieci szkoła. Zdjęcia przepiękne!!!!!

Janek · 24 grudnia 2015 o 08:18

Zdjęcia pozwalają sobie wyobrazić jak wygląda Zaraszów i jego okolice, gdyż ukazują różne miejsca i pory roku.

Anna Czylej · 26 grudnia 2015 o 16:52

Super

J. W. · 27 grudnia 2015 o 19:02

Super zdjęcia 🙂

Jerzy Jelcow · 31 grudnia 2015 o 12:11

★☆★☆★☆UWAGA!!! Konkurs trwa do niedzieli 03-01-2016 r. W niedzielę postaramy się już podać wyniki. Już dziś możemy pogratulować uczestnikom tak licznych głosów i wspaniałych zdjęć. Dziś podajemy, że najmocniejsze wpisy konkursowe idą „łeb w łeb” – obejrzane przez ponad 480 osób (każdy z wpisów) i liczą po ok 800 odsłon każdy. Goście oddali przy tym po ok. 250 głosów na uczestnika. To by oznaczało, że niewielki procent z odwiedzających jeszcze nie wie o głosowaniu. Powodzenia!!! ★☆★☆★☆

Olimpia · 3 stycznia 2016 o 01:04

super 🙂

H.A. · 11 stycznia 2016 o 10:58

Trafne ujęcia urokliwych miejsc. Podoba mi się.

Marta · 21 stycznia 2016 o 23:03

Same wspaniałe wspomnienia:))))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *