Nad zalewem. Nieco szerzej o okolicach, w zachodniej części Wyniosłości Giełczewskiej nad rzeką Kosarzewką, dopływem Bystrzycy, obok Czerniejowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Okolice posiadają walory przyrodnicze i krajobrazowe tworzące warunki do rozwoju turystyki i wypoczynku. W dolinie dwu niewielkich rzeczek Gałęzówki i Kosarzewki, ku którym biegną malownicze wąwozy z bujną i ciekawą roślinnością. Unikalną już roślinność stepową z siedliskami omanu wąskolistnego, ożyty, przetacznika pagórkowatego, turzyc oraz chronionej wisienki karłowatej można obserwować jeszcze w rezerwacie Podzamcze o pow. 3 ha, usytuowanej na stromej, wapiennej skarpie powyżej stadionu sportowego.
W okolicy można natknąć się na zespoły źródlisk czyli stoków, jest ich 35 – rzadki dziś przykład
nieskażonej natury. Charakterystyczną cechą krajobrazu są wzgórza ostańcowe czyli tzw. „góry świadki”
utworzone z piaskowców trzeciorzędowych, wznoszące się prawie do 300 m n.p.m., a więc Kamienna Góra,
Ptasia Góra, Biała Góra oraz wzgórze kościelne i zamkowe – wszystkie one stanowią naturalne dominanty i
punkty widokowe na rozległą panoramę tej części Wyżyny Lubelskiej. Na styku dwu rzek Kosarzewki i
Gałęzówki rozpościera się Zalew o powierzchni około 10 ha. Jego zachodni brzeg graniczy ze zboczem gęsto porośniętym krzewami, m.in. wiązu szypułkowego. Zalew jest łowiskiem specjalnym, w którym występuje wiele gatunków ryb między innymi: karp, lin, szczupak, amur, karaś, płoć i okoń.
Tekst z naszej strony:

 

Praca konkursowa „Nad zalewem”. Autor: Marcin Gajewski

Zaczynamy etap drugi, nie wykluczając pierwszego; prócz oceny głównej wybierasz najładniejsze zdjęcie oceniając go w poniższej tabeli według numeru; możesz oceniać dowolną ilość zdjęć.

Pierwszy etap: „Głosowanie na autora” Głosujemy klikając gwiazdki pod wpisem ⇩. Też możesz pozostawić komentarz jako dodatkowe wyróżnienie. 


Jerzy Jelcow

Promuję otaczający świat

4 komentarze

Przemek · 20 grudnia 2015 o 23:21

Sam opis wystarczy abym zrobił sobie dzień wolny od codziennych trosk i wybrał się nad zalew

Jola · 27 grudnia 2015 o 19:08

Cudowne zdjęcia. Zalew jest piękny

excamaro · 28 grudnia 2015 o 14:33

Kolego super miejsce wybrałeś na ten konkurs!
Nad tym zalewem zbajerowałem taką jedną śliczną dziewczynkę że obecnie jest moją żoną 🙂
Pozdrawiam!

Jerzy Jelcow · 31 grudnia 2015 o 12:12

★☆★☆★☆UWAGA!!! Konkurs trwa do niedzieli 03-01-2016 r. W niedzielę postaramy się już podać wyniki. Już dziś możemy pogratulować uczestnikom tak licznych głosów i wspaniałych zdjęć. Dziś podajemy, że najmocniejsze wpisy konkursowe idą „łeb w łeb” – obejrzane przez ponad 480 osób (każdy z wpisów) i liczą po ok 800 odsłon każdy. Goście oddali przy tym po ok. 250 głosów na uczestnika. To by oznaczało, że niewielki procent z odwiedzających jeszcze nie wie o głosowaniu. Powodzenia!!! ★☆★☆★☆

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *