Wirusy trojany

i my – to główne zagrożenia dla naszego komputera. Po raz kolejny spróbuje ochronić wasze komputery przed największym z zagrożeń. Jak myślicie które z wymienionych jest największym? Tu można by dać ankietę (Wirusy trojany), ale tylko podam poprawną odpowiedź: największym zagrożeniem dla naszego komputera jest jego użytkownik.

 1. Tak my jako użytkownicy zazwyczaj ignorujemy wszelkie komunikaty i ostrzeżenia. A na pewno większość z nas. I wszystko jasne. OK, nie wszystkie komunikaty są ważne, nie wszystkie są istotne.
 2. Nie zawsze posiadamy oprogramowanie (zazwyczaj wcale) mogące nas zastąpić i ochronić nasz komputer.
 3. Mam antywirusa! Fajnie, dobrze, wspaniale. Ale. Antywirus jak większość już zdążyła się przekonać, to daleko nie wszystko.

Złośliwe oprogramowanie dziś już nie jest zwykłym cyberwandalizmem, to poważny, dochodowy biznes. Przychody z jego tworzenia pozwalają finansować prace nad kolejnymi generacjami szkodników, stosującymi wyrafinowane techniki programistyczne do ominięcia zabezpieczeń systemów operacyjnych i antywirusówych. Obecnie co dziennie pojawia się ponad 200 tys. szkodników, mutujących w ciągu dni a nawet godzin. Nie da się ich złapać za pomocą tradycyjnych metod. Mutujących: -polimorficzne szkodniki (złośliwe oprogramowanie, które samo modyfikuje swój kod, by uniknąć wykrycia detekcją sygnatur. Oprogramowanie nie ochroni przed np. obrazkiem nastawionym na oszukanie użytkownika za pomocą phishingu i innych technik społecznej inżynierii. A przychody z ww biznesu będą przyciągać co raz większe rzesze twórców, a co za tym idzie…(ale nie jest to temat sf)
Budujące? Ale dziś możemy jeszcze się ochronić bez wydawania niemałych środków na bardziej wyrafinowaną ochronę. Niema jednej recepty na wszystkie zagrożenia. Ale może podam kilka istotnych.

 • Wystarczy, że przestaniemy namiętnie klikać we wszystko jak leci na Facebooku. Dziś Facebook i inne media społecznościowe są miejscem gdzie najłatwiej rozpowszechnić dowolną treść.
 • Sprawdź aktualność wszystkiego! Wszystkich programów i systemu. Są pomocne programy do sprawdzenia np. Secunia Personal Software Inspector (PSI). Aktualizując wszystko wyeliminujesz zagrożenia związane z lukami w aplikacjach.
 • Więcej opisanych narzędzi znajdziesz w naszym prawie dwuletnim artykule, pomocne zazwyczaj po infekcji, przed – mniej doceniane.  Wyczyść komputer. A też uwaga na komentarze, są przydatne informację, w poprzednim artykule na wirusowy temat też.

Wirusy trojany

Podsumowując, najlepszym antywirusem jest użytkownik, by tak pozostało to też musi się „aktualizować”. Czasem Wam przypomnę. Miłego klikania.


Jerzy Jelcow

Promuję otaczający świat

3 komentarze

KOMPAN · 20 grudnia 2015 o 10:25

Tyle wiedzy ogólnej, że nie bardzo wiadomo w końcu jakie programy mogą nam pomóc w usuwaniu lub zapobieganiu infekcji. Jedna super rada to nie klikać bezmyślnie w co się widzi na ekranie. Kochany adminie (autorze) posta, co masz na celu pisząc te ogólniki? Nie krytykuję tego, że chcesz pomóc ale odnoszę wrażenie że tak pomagasz byle nie pomóc. Więcej konkretów proszę jak już. Przeciętny użytkownik komputera nic z tego artykułu nie wynosi, poza kolejną radą aktualizować wszystko. Jak dla mnie to zdecydowanie za mało, takie liźnięcie tematu bez smaku. Mam nadzieję że następny artykuł będzie zawierał konkrety. pozdrawiam i życzę autorowi oraz czytelnikom ZDROWYCH, POGODNYCH, BEZPIECZNYCH I WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

  Admin · 20 grudnia 2015 o 12:17

  Dzięki za komentarz.

  pomóc w usuwaniu

  programy wymienione w art. „Wyczyść komputer”

  zapobieganiu infekcji

  zapobieganiu służy moim zdaniem: aktualizacja wszystkiego i wiedza zawarta w artykule powinna nam zapewnić 99% ochrony(nie klikaj w co popadło, dotyczy również załączników w mailu), firewoll 60% – blokujący cały ruch przychodzący i ew. jak chcesz to w np. AlarmZone zdefiniujesz wychodzący, antywirus 30%, antymalware 20%, antyspy 20%,

  co masz na celu pisząc te ogólniki

  To co zwykle, informuje.

  Więcej konkretów proszę jak już

  Bez ww wiedzy twój komputer zazwyczaj jest częścią botnetu.(Bot – skrót od słowa robot. Złośliwe oprogramowanie (malware), rozpowszechniane przez przestępców zmienia Twój komputer w bot (zombie). Twój komputer wówczas wykonuje pracę dla kogoś i nie w szczytnym celu.) Jak to rozpoznać? Jeżeli twoja przeglądarka wyświetla niepożądane reklamy, przekierowuje na inne strony, to już ww skanery będą mogły usunąć kilkaset różnych kwiatuszków.
  Nie istnieje program zapewniający 100% -j ochrony. Więc my musimy ciągle się „aktualizować”, bo z każdym dniem przybywa zagrożeń. Popadając w skrajność też nie unikniemy. Wystarczy zdrowy rozsądek.

  Mam nadzieję że następny artykuł będzie zawierał konkrety.

  Właśnie go tworzymy. Szczegółowo, tak szerokiego zagadnienia nie będzie łatwo, ale ważne okruszki są pomocne. Na konkretne pytanie będzie konkretna odpowiedź.
  Za życzenia dziękuję w imieniu własnym i czytelników. Też czekamy na kolejne pytania, komentarze.

KOMPAN · 20 grudnia 2015 o 12:32

Zapraszam na mój profil na FB , tam opisałem mnóstwo programów do usuwania malware, polecam najlepszego antywirusa w darmowej wersji jak również zamieściłem szereg porad dla każdego. Pozwalam jak macie ochotę na kopiowanie, powielanie, udostępnianie treści. https://pl-pl.facebook.com/Segatet/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *