Imieniny Prezydenta

Dziś Imieniny Prezydenta! Wielu się zastanowiło… Andrzeja!!! Tak, dziś imieniny Andrzeja ale też  Jędrzeja, Justyny, Konstantego, Kutberta, Maury, Tadei, Tadeusza, Zbysławy. Wszystkiego najlepszego dla solenizantów!

No tak, przecież co rok obchodzone są andrzejki i co w tym szczególnego? Dziś może nic szczególnego ale posiadamy dokument, że nie zawsze tak było. Poniżej przedstawiamy dokument z roku 1934-go.

Inspektor szkolny do kierownictw Szkół Podstawowych, nie Podstawowych jeszcze, a tylko Powszechnych. Okólnik nr.5

I Punkt 1. Obchód imienin Marszałka J. Piłsudskiego. (więcej…)

Rybomania Lublin

Rybomania Lublin. Oprócz super nagrody na zwiedzających czekają tysiące nowości wędkarskich i wspaniałe pokazy metod wędkarskich na gigantycznym akwarium. Ponadto spotkania z wyczynowcami z Crazy Fishermen (Nasz film: Robert Policha i Tomasz Krysiak dzielą się wrażeniami z najbardziej prestiżowej kategorii boats na WPC (World Predator Classic) 2015. Więcej na tym Dowiedz się więcej…

Kiszeniaki i Kwaszeniaki w Krzczonowie

Kiszeniaki i Kwaszeniaki w Krzczonowie bardzo ciekawe wydarzenie.

W dniu 5.12.2015 r. Cech Rzemiosł Spożywczych organizuje I Festiwal Promocyjno Edukacyjny w Krzczonowie na temat kwaszenia i kiszenia produktów oraz ich przechowywania z wykorzystaniem tradycyjnych sposobów konserwowania żywności.

W imieniu Organizatorów mamy zaszczyt zaprosić Koła Gospodyń Wiejskich , Koła Aktywnych Kobiet oraz inne organizacje, które zainteresowane są udziałem w naszym Festiwalu. Organizatorzy zapewniają bezpłatne miejsca wystawowe.
W programie: (więcej…)

Rocznica Powstania listopadowego

Rocznica Powstania listopadowego. Powstanie listopadowe, wojna polsko-rosyjska 1830-1831 – polskie powstanie narodowe przeciw Rosji, które wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, a zakończyło się 21 października 1831 roku. Zasięgiem swoim objęło Królestwo Polskie i część ziem zabranych (Litwę, Żmudź i Wołyń).

Na naszym forum są nowsze wątki, ale zaczniemy od starszych:

 jadąc od strony Bychawy, przed Kosarzewem, naprzeciwko kapliczki, po drugiej stronie szosy Bychawa-Krzczonów, w miejscu kępy zarośli, jest grób powstańca lub powstańców listopadowych. Kolejne miejsce pochówku z tamtego okresu jest podobno na Skawinku (jest tam krzyż albo kapliczka). Pierwsze trzy zdjęcia (…przed Kosarzewem…)

Właściwie cmentarze to nie są „pamiątki”, to są znaki i świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń. Tym niemniej ten dział będzie chyba najlepszy, aby tu zamieszczać zdjęcia i opracowania o Cmentarzach Wojennych.

Na początek artykuł p. Marka Kuny o Kwaterze Wojennej na (więcej…)

Człowiek Roku 2015

Człowiek Roku 2015 Dziennika Wschodniego.

Trwa głosowanie w plebiscycie Człowiek Roku 2015 Dziennika Wschodniego. W kategorii Biznes mamy przedstawicielkę z naszej gminy: Zofię Popławską – prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Bychawie, czyli naszego największego zakładu produkcyjnego. Popieramy naszą małą Ojczyznę, to też popieramy jej mieszkańców. Zachęcamy do oddania głosu na P. Zofię Popławską. (więcej…)

Test Konkursu

Test konkursu fotograficznego na najlepsze zdjęcie Zaraszowa i okolic organizowanego przez naszą stronę – Zaraszow.PL.

Test konkursu

jest po to by nasi czytelnicy mogli się oswoić i zobaczyć jak będzie wyglądało głosowanie na cały materiał, jak i na pojedyncze zdjęcie. Zanim zamkniemy „nabór kandydatów”, prześlij do nas swoje zdjęcie Zaraszowa, bądź okolic (w dowolnej kategorii, zdjęcie ogólne bądź tematyczne). Możesz dodać opis,  najciekawsze opublikujemy i nagrodzimy wybrane. Poniższe nazwał bym 10 w skali Beauforta, ale byłoby mylącym… Krótka instrukcja.  Ocena: gwiazdki  pod wpisem. Też możesz pozostawić komentarz jako dodatkowe wyróżnienie.  (więcej…)

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości Bardzo wymowne zdjęcia otrzymaliśmy od naszego „zagranicznego korespondenta”. O święcie – święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918); święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je Dowiedz się więcej…

Grób Nieznanego Żołnierza

Grób Nieznanego Żołnierza odnalezionego w Zaraszowie
pochowanego na cmentarzu w Bychawie w części grobów żołnierskich.
Święto Niepodległości 11 listopada to najlepszy czas, aby wspomnieć tych, których groby rozsiane są po całym świecie, i tych, którzy grobów w ogóle nie mają….. .
Nazwisko oraz narodowość pochowanego w tym grobie żołnierza na zawsze pozostanie tajemnicą. Mamy pewność, że był to żołnierz I Wojny Światowej.
Wiosną 2007 r. podczas naprawy chodnika, we wjeździe do SP w Zaraszowie zostały odnalezione szczątki ludzkie wraz z pozostałością po butach i amunicją. Policja oddała znalezisko do ekspertyzy kryminalistycznej, która potwierdziła przypuszczenia, iż jest to żołnierz I-szej Wojny Światowej. Przez wjazd do szkoły i krańce boiska od strony południowej wg. wspomnień mieszkańców Zaraszowa przechodził trakt, przy którym oprócz okolicznych pól toczyły się walki. Ziemia w tych miejscach kryje dużo więcej tajemnic (więcej…)

Polak – to brzmi dumnie

Polak – to brzmi dumnie 11 listopada – Święto Niepodległości Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. Dowiedz się więcej…

Dubrownik Chorwacja

Dubrownik

znane i malownicze miasto w południowej Dalmacji (Chorwacja), nad Morzem Adriatyckim. Dubrownik słynie z zabytków, architektury, lokalnej kuchni i życia nocnego. Stare miasto – jako zespół miejski – w całości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.  Miasto od początku swego istnienia było otoczone murami obronnymi, które wciąż poszerzano i podwyższano, aż utworzyły potężną twierdzę.

Odrobina historii: Miasto początkowo podlegało cesarstwu bizantyjskiemu, jednak wraz z wyparciem cesarstwa z Adriatyku zależność ta została zrzucona i miasto związało się z Wenecją. W 867 miasto przetrzymało oblężenie arabskie. W 925 miasto stało się (więcej…)

Nabór wniosków na rok 2016

Informacja.

Szanowni Państwo, informujemy, że ruszył ostatni nabór wniosków na usunięcie wyrobów oraz odpadów azbestowych w ramach realizacji projektu „Pilotażowy system gospodarowania odpadami azbestowymi na terenie województwa lubelskiego wzmocniony sprawnym monitoringiem ilości oraz kontroli ich usuwania i unieszkodliwiania”, w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Zasady składania Wniosków pozostają bez zmian stosunku do zeszłego roku. Nabór wniosków będzie trwać od dnia 02.11.2015 r. do dnia 27.11.2015 r.
Wszystkie informacje dotyczące projektu oraz wniosków można uzyskać we właściwym Urzędzie Gminy/Miasta, które przystąpiły do udziału w projekcie oraz na stronie: www.azbest.lubelskie.pl.

Nie wspominają jednak przy naborze wniosków o (więcej…)

Medjugorie Bośnia i Hercegowina

Medjugorie

ma kilka pisowni: Međugorje, Medziugorie też Medziugorie  (dwa ostatnie podawane jako polska pisownia, różne źródła, a ja bym powiedział: Międzygórze) – miejscowość w Bośni i Hercegowinie położona w południowej części Hercegowiny. Miejscowość zasłynęła z objawienia Matki Bożej w 1981 roku we wsi Bijakovici, na wzgórzu Crnica należącym do parafii Medjugorie, powadzonej od czasów średniowiecza przez Ojców Franciszkanów. Objawienia trwają do dziś  prawie codziennie, budząc sensacje i kontrowersje. Badania analizy różnych badaczy i komisji nie dają jednoznaczny odpowiedzi, wręcz odwrotnie, wprowadzają co raz więcej wątpliwości co do kwalifikacji zjawiska. Stwierdzono, że w wypowiedziach „widzących” pojawiają się nieścisłości, sprzeczności, wycofywanie się z niektórych zarejestrowanych wypowiedzi i t.d.

W ten oto sposób Medjugorie z małej wioski, składającej się pierwotnie z trzech osad, stało się miejscem kultu religijnego dla przybywających tam licznie pielgrzymów, a przy tym bazą gastronomiczno-noclegową. (więcej…)