Narodowe Święto Niepodległości

Bardzo wymowne zdjęcia otrzymaliśmy od naszego „zagranicznego korespondenta”. O święcie – święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918); święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 roku. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.


Narodowe Święto Niepodległości na wiki.

Odświeżacz pamięci:

Na moście czekała nas pierwsza niemiła niespodzianka, policja zablokowała most przed nami niby z powodu jakichś przepychanek z zamaskowanymi prowokatorami oczywiście wszystko w trosce o nasze bezpieczeństwo (tylko nie pomyśleli, że gdyby wybuchła panika wszyscy byśmy się stratowali) wtem ktoś rzucił hasło „kto nie skacze ten z policji” i cała ferajna zaczęła podskakiwać było czuć pod nogami   jak most faluje i ugina się pod nogami, na szczęście cała ta sytuacja nie trwała długo i mogliśmy ruszyć dalej.

Relacja z Marszu Niepodległości 2014 r.

Byłeś – byłaś w ciekawym miejscu, lub w szczególnym czasie i chcesz uwiecznić, bądź podzielić się zdjęciami, emocjami, przysyłaj. Dołącz też opis od siebie. Zakładka Kontakt, lub zarejestruj i publikuj na forum lub portal.

Kategorie: Newsy

Jerzy Jelcow

Promuję otaczający świat

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *