Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości

Bardzo wymowne zdjęcia otrzymaliśmy od naszego „zagranicznego korespondenta”. O święcie – święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918); święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 roku. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.


Narodowe Święto Niepodległości na wiki.

Odświeżacz pamięci:

Na moście czekała nas pierwsza niemiła niespodzianka, policja zablokowała most przed nami niby z powodu jakichś przepychanek z zamaskowanymi prowokatorami oczywiście wszystko w trosce o nasze bezpieczeństwo (tylko nie pomyśleli, że gdyby wybuchła panika wszyscy byśmy się stratowali) wtem ktoś rzucił hasło „kto nie skacze ten z policji” i cała ferajna zaczęła podskakiwać było czuć pod nogami   jak most faluje i ugina się pod nogami, na szczęście cała ta sytuacja nie trwała długo i mogliśmy ruszyć dalej.

Relacja z Marszu Niepodległości 2014 r.

Byłeś – byłaś w ciekawym miejscu, lub w szczególnym czasie i chcesz uwiecznić, bądź podzielić się zdjęciami, emocjami, przysyłaj. Dołącz też opis od siebie. Zakładka Kontakt, lub zarejestruj i publikuj na forum lub portal.

Jerzy Jelcow

Niespodziewanie znalazłem się na tym świecie i postanowiłem, że jakiś czas tu pozostanę. Aby ta moja obecność nie była daremna, to promuję otaczający mnie świat. Może dzięki temu ktoś co ma gorzej, będzie wiedział gdzie jest lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.