Zaraszów poleca

Zaraszów poleca – Światowe bestselery YouTube-a. Nasza propozycja. Zaczynamy od globalnych, zakończymy lokalnie. Listę otwiera SuperTalent. Byłby bardziej sympatyczny, gdyby wykazał się mniejszym profesjonalizmem. Ale tak już bywa… Zakopane 🙂 No i nasz, Zaraszowski bestseler 2017 r. (Rok jeszcze nie skończył się, ale trudno będzie to przebić) : Twoja propozycja? Dowiedz się więcej…

Zapiekanka z kurczakiem

Zapiekanka, zapiekanka; pod taką nazwą znajdziemy setki przypisów. Nie zmienia to faktu, że są bardzo smaczne. A powielanie odmian przez zmianę składników tylko wzbogaca kolekcję.

Doomowa Kuchnia – Zapiekanka makaronowa z kurczakiem w sosie pomidorowym.

To danie powinno nazywać się spalanka makaronowa z kurczakiem w sosie pomidorowym. Ale przecież nie nazwę tak tego. Danie (więcej…)

Czym dziś jest kolęda

Czym dziś jest kolęda – takie nasuwa się pytanie, czytając w internecie różne komentarze związane z wizytą duszpasterską. Warto by zacząć od początku. Już w starożytnym Rzymie odwiedzano się w styczniowe kalendy. Wiadomo także, że wyraz „kolęda”, który do Polski dotarł za pośrednictwem Czechów, oznaczał pierwotnie pieśń noworoczną, śpiewaną podczas odwiedzania z Dowiedz się więcej…

Nalewka w pigwy

Doomowa Kuchnia – Nalewka w pigwy (eksperymentalna)”>Doomowa Kuchnia – Nalewka w pigwy (eksperymentalna). Nieważne co się pije. Ważne żeby sponiewierało! Składniki: 1k g pigwy 1kg cukru 1 litr czystej wódki 200 ml spirytusu 1 / 4 miodu wielokwiatowego Owoce pigwy umyć, wyjąć pestki i pokroić na małe kawałeczki. Do dużego Dowiedz się więcej…

Grand Prix Zaprzyjaźnionych Kół

Grand Prix Zaprzyjaźnionych Kół wędkarskich Bychawa, Bełżyce, Opole Lubelskie, Chodel, Annopol, Poniatowa. Goście: Burmistrz miasta Bęłżyce Ryszard Góra, Przedstawicie Okręgu PZW Lublin Krzysztof Krystecki i inni. Grand Prix organizowane jest od przeszło czterech lat, (od autora: a jest to ogromna zasługa uczestnika i organizatora Rafała Walczaka). Impreza rozrasta się z Dowiedz się więcej…

Nekropolia w Bychawce.

Opowieść z dreszczykiem, prawie z obrzeży horroru. Posłuchajcie o nocnej wycieczce po Nekropolii w Bychawce. Na tej cmentarnej arenie świat realny walczy z ludzką wyobraźnią.   Czyta Wojciech Ossowski w Programie Trzecim Polskiego Radia. Wojciech Ossowski o sobie: W czasie studiów jeździłem na badania terenowe, zbierałem dawne, niegdysiejsze wątki. Teraz Dowiedz się więcej…

Domowa kuchnia

Domowa kuchnia

Starego Wujka. A było to tak zwiedzałem serwisy społecznościowe i napotkałem „Starego Wujka z Bychawy” i kolekcję jego filmów. Na szczęście miałem pod ręką czekoladki, bo inaczej zamiast dzielić się z Wami znaleziskiem poleciał bym do kuchni robić np. kotlety ze szpinakiem. Ale zasłodziłem się i dzielę.
Ostrzeżenie: przed odtwarzaniem – zabij głoda.
Wybrałem tylko dwa filmy, chociaż by wystarczył jeden. A więc, dalej kilka opisów autora: Domowa Kuchnia – Kotlety mielone ze szpinakiem zapiekane w śmietanie z żółtym serem… Siedziałem sobie któregoś razu przy książce kucharskiej i znalazłem w niej prezentowane danie… Przyszła żona i wrzuciła do kotlecików szpinaku i jedzonko stało się jeszcze lepsze! Sałatka z zupek chińskich do dobra rzecz. Na filmie wykonuję ją z dziećmi oraz… w domu. Prosta, szybka potrawa. Niecała godzina roboty jednej osoby. Na kilka par rąk to 25 minut 🙂 Makaron ze szpinakiem. Gorąca sobota… i pyszny makaron ze szpinakiem 😀 Soboty i gorąca nie widać… (więcej…)

Kradzież przelewu

Kradzież przelewu, to nie pierwszy i nie ostatni raz. Człowiek pisze:

Kilka dni temu zostaliśmy okradzeni na 40 tys. podczas wykonywania zwykłego przelewu w mbanku. Po kilku dniach, wchodzę w historie operacji widzę nr konta, na który chciałam przelać kasę. Wystawiam potwierdzenie, a w nim jest inny nr konta.

Dalej kilka rad i opisów.

Ten film „Kradzież przelewu” jest dobry, bo przemawia „gotówkowo” i może uchronić przed podobnymi błędami wiele osób. Świadomość ludzi na temat niebezpieczeństw w Internecie jest znikoma, stąd mamy takie przypadki. Jakiś czas temu, w styczniu 2014 r., na naszej stronie zostało opisane jak wyczyścić komputer (nasz system operacyjny) od zbędnych i złośliwych dodatków. Problem występował od zawsze, tzw chwila nieuwagi i nasz system służył komuś innemu, a nie nam. Antywirus, jak wskazuje nazwa, teoretycznie chroni nas przed wirusem – znanym wirusem i nie chroni nas przed innymi zagrożeniami. Tym bardziej, jak używamy wersji „free”.
Szyfrowanie kluczem asymetrycznym (SSL, TSL) jedynie ma zabezpieczać przed „podsłuchem” transmisji. (HTTPS szyfruje dane niegdyś przy pomocy protokołu SSL, natomiast obecnie używany jest do tego celu protokół TLS. Zapobiega to przechwytywaniu i zmienianiu przesyłanych danych.) Wówczas dla napastnika w MIM (Man in the Middle) lub niezaufany serwer na trasie (nawet proxy) transmitowane dane są bezużytecznymi danymi. Jak dużo jest na świecie malware które takiego ifa ma, trudno stwierdzić, więc na pewno trochę bezpieczeństwa to doda, ale prawdopodobnie większość tego typu „podmieniaczy” to np. złośliwe wtyczki do Chrome, więc żeby przed takimi się bronić, wystarczy wejść w tryb incognito. (więcej…)

Rybomania Lublin

Rybomania Lublin. Oprócz super nagrody na zwiedzających czekają tysiące nowości wędkarskich i wspaniałe pokazy metod wędkarskich na gigantycznym akwarium. Ponadto spotkania z wyczynowcami z Crazy Fishermen (Nasz film: Robert Policha i Tomasz Krysiak dzielą się wrażeniami z najbardziej prestiżowej kategorii boats na WPC (World Predator Classic) 2015. Więcej na tym Dowiedz się więcej…

Polak – to brzmi dumnie

Polak – to brzmi dumnie 11 listopada – Święto Niepodległości Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. Dowiedz się więcej…

Wspomnienia Witolda Milanowskiego

Pan Witold Milanowski był Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Zaraszowie w latach 1957 – 1984. Po przejściu na emeryturę wraz z żoną Marią, także nauczycielką przez kilka lat mieszkał w Zaraszowie. W pamięci wychowanków i mieszkańców zapisał się jako doskonały pedagog, troszczący się także o dobro wsi i jej rozwój.

Wspomnienia

Dziękujemy Panu Dyrektorowi za podzielenie się wspomnieniami i zgodę na ich udostępnienie.
W miarę opracowywania materiału będziemy prezentowali kolejne odcinki wspomnień Pana Dyrektora. (więcej…)

17. września – „Solidarność Europejska” w praktyce

17. września – „Solidarność Europejska” w praktyce. OTO JAK KSZTAŁTOWAŁA SIĘ „SOLIDARNOŚĆ EUROPEJSKA” O KTÓREJ TAK WIELE MÓWIĄ TERAZ NIEMCY (a wielu „polskojęzycznych” powtarza) :

23 VIII 1939 roku Niemcy podpisały z ZSRR pakt o nieagresji z załącznikiem określającym podział terytorium Polski (tzw Pakt Ribbetrop – Mołotow, zwany IV Rozbiorem Polski).
Stąd napaść na Polskę 1 IX (Niemcy) i 17 IX (Związek Radziecki).

Tragiczne skutki tej „Europejskiej Solidarności” ponieśliśmy w czasie wojny i przez następujące po niej 40 lat.
Kolejną piękną kartę „Solidarności Europejskiej” zapisały Niemcy budując wraz z Rosją (więcej…)

Kaszubska tradycja

Kaszubska pielgrzymka do Swarzewa. Pielgrzymka z: Jastrzębia Góra, Karwia, Ostrowo, Strzelno do Swarzewa. Na filmie zobaczysz: Pokłony feretronów – element kaszubskiej tradycji pielgrzymkowej polegającej na „kłanianiu się” (wykonywaniu ruchów) niesionych przez pielgrzymów feretronów świątyniom macierzystym (z których pielgrzymka wyrusza), świątyniom docelowym, krzyżom przydrożnym, kaplicom i kościołom oraz sobie wzajemnie.