Wspomnienia Witolda Milanowskiego

Pan Witold Milanowski był Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Zaraszowie w latach 1957 – 1984. Po przejściu na emeryturę wraz z żoną Marią, także nauczycielką przez kilka lat mieszkał w Zaraszowie. W pamięci wychowanków i mieszkańców zapisał się jako doskonały pedagog, troszczący się także o dobro wsi i jej rozwój.

Wspomnienia

Dziękujemy Panu Dyrektorowi za podzielenie się wspomnieniami i zgodę na ich udostępnienie.
W miarę opracowywania materiału będziemy prezentowali kolejne odcinki wspomnień Pana Dyrektora.

Poniżej Historia Szkoły w Zaraszowie

ze strony http://spzaraszow.neostrada.pl/historia_szkoly.htm
„Najstarsze wspomnienia o początkach dziejów tejże szkoły i warunkach nauczania w niej sięgają roku 1916. Była to wówczas szkoła jednoklasowa. Nauka rozpoczęła się w listopadzie w „wynajętej izbie bez podłogi”.
W 1924 roku zakupiono dom na pomieszczenia szkoły, który wyremontowano i wyposażono w podstawowe materiały.
Od 6 września 1926 roku zaczęła funkcjonować już na terenie wsi dwuklasowa Szkoła Powszechna, w której uczyło się 87 dzieci. Natomiast w roku 1928 funkcjonowało już pięć oddziałów w szkole. Szkoła ta istniała do momentu wybuchu II wojny światowej.
Przez cały czas okupacji niemieckiej nauka była prowadzona nieregularnie. Uczono ze specjalnie wydanych pisemek, broszur i książek, w których pominięte były wszelkie treści patriotyczne. Uczono wówczas cztery oddziały systemem klas łączonych. W czasie wojny budynek szkolny uległ zniszczeniu w wyniku wybuchu samochodu z amunicją; działo się to podczas odwrotu wojsk niemieckich.
Rok szkolny 1946/47 rozpoczęto od remontu szkoły. Wynajęto również, w prywatnym domu dodatkową salę lekcyjną. Zlokalizowanie szkoły w różnych punktach nie sprzyjało prawidłowemu funkcjonowaniu placówki. Stan ten trwał jednak do roku 1958. W roku tym wprowadzono po raz pierwszy w historii tego obwodu klasę szóstą, a w roku kolejnym klasę siódmą.
W latach 60-tych w szkole prowadzone były kursy, szkoła wieczorowa dla dorosłych, odbywały się wykłady w ramach Uniwersytetu Powszechnego.
W 1966 roku podjęto decyzję o budowie szkoły podstawowej. Rok szkolny 1968/69 rozpoczęto jeszcze w starej szkole, ale od 18 grudnia 1968 r. lekcje odbywały się już w nowym, pięknym budynku, w znacznie lepszych warunkach.
Od 1-go września 1999 roku w związku z reformą systemu oświaty, w naszej szkole mieści się sześcioklasowa szkoła podstawowa, w której uczą się dzieci z Zaraszowa, Kol. Zaraszów, Urszulina, Skawinka i Kajetanowa.”

Polecamy na forum Kroniki szkolne 1917-1918 i wiele innych.

Np. lata 1984 1987.

Myśli

  1. Dobrze że byli tacy dyrektorzy-nauczyciele jak pan Milanowski troszczący się o dobro ogółu i naukę dzieci .
    Wielkie dzięki tym którzy o takich ludziach pamiętają i przekazują nam tę historię.

Napisz swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *