Zdjęcie astronauty NASA

jeff_williams

Zdjęcie astronauty NASA. Zapewne już spotkaliście na FB lub innych stronach. Jeff Williams, astronauta NASA zamieszczana na swoim profilu na Instagramie zdjęcia wykonane z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej orbitującej wkoło Zaraszowa ;). Wśród tych zdjęć znalazło się ukazujące Zaraszów i okolice. Zdjęcie udostępnił w czerwcu, ale że Instagram i Jeff mieszkają w Stanach ;), to droga wymagała sporo czasu. A gdy już dotarło to zwróciło uwagę mediów i internautów. By było łatwiej rozpoznać co widzimy poczyniłem nakładkę zdjęcia na mapę Google. Zdjęcie też trafiło na FB. Na fotografii widać skrawek Bychawy, Wolę Dużą, Skawinek, Kosarzew, Zaraszów, Wolę Gałęzowską, Urszulin, Starą Wieś,Tarnawkę, Zakrzew, Baraki, Kąty, Spławy i inne. https://www.instagram.com/p/BHArskAuFfN/

Zdjęcie astronauty

Nasz film tych okolic z wysokości 1 km.

(więcej…)

Zakończenie Sezonu Zawody Wędkarskie

Zakończenie sezonu 2016. Zapraszamy na Otwarte Spławikowe Zawody Wędkarskie dla Dzieci i Młodzieży z Zaraszowa i okolic. Niedziela 02.10.2016 r. o godz. 11:00 Miejsce: zbiornik Zaraszów – Majdan od Niedawna Urszulin przed tym Władysławów.
W zawodach mogą brać udział dzieci do lat 16; każde dziecko musi być z opiekunem. Łowienie: jedna wędka, spławik. Czas trwania zawodów 2 godziny. Zapewniamy zanętę, przynętę i poczęstunek. Cel: promocja aktywności fizycznej, rodzinnego – aktywnego spędzania wolnego czasu również nad wodą, propagowanie wędkarstwa. Dodatkowo planowana zabawa dla przybyłych a nie wędkujących.

Patronat Honorowy: Sołtysi wsi Zaraszów Joanna Baran i Kolonii Zaraszów Andrzej Poniewozik, Radna gminy Bychawa Anna Pawlas, Rada sołecka Zaraszowa: Jacek Łyś, Paweł Furgał i Andrzej Wójtowicz i OSP Kolonii Zaraszów i OSP Zaraszów. Patronat medialny Portal zaraszow.pl

Nasi jak zwykle niezawodni sponsorzy:  (więcej…)

Smaczna propozycja na weekend

Smaczna Propozycja na weekend – tylko dla dorosłych i o mocnych nerwach. Bo? No bo smaki są różne, to zn. że każdy ma własny smak i definicje smacznego. Tym wpisem zapoczątkujemy serię „przysmaki nie dla wszystkich„. Co do nazwy serii to jesteśmy otwarci na propozycję.Smaczna propozycja
Wiadomo nie od dziś, że kiszone ogórki i kapusta  dla reszty świata są „jakimś okropieństwem”. A więc zaprezentujemy dania smaczne, smaczne nie koniecznie dla reszty świata. Czemu? Jest to produkt fermentacji a ww proces wymaga prócz drobnoustrojów lub ich enzymów również odpowiednich warunków – zazwyczaj to brak tlenu i odpowiedni zakres temperatur. Szczegółowo tym zagadnieniem zajmuje się zymologia (dziedzina nauki, dział mikrobiologii).

Propozycja na dziś to : surströmming w wikipedii czytamy – szwedzki przysmak ze sfermentowanych śledzi bałtyckich. Śledź poławiany jest na wiosnę, tuż przed tarłem. Fermentuje w beczkach przez jeden do dwóch miesięcy, później jest puszkowany, a fermentacja trwa nadal.

Popularne dodatki: chleb, gotowane ziemniaki, cebula… Kanapka z surströmming jest tradycyjnie podawana ze szklanką mleka albo z kieliszkiem wódki.

Wiadomo też, że czytanie nie jest w stanie przekazać wszystkiego co potrafią odebrać nasze zmysły. Więc udekorujemy nasz dzisiejszy kulinarny wypad: „Smaczna propozycja” filmem. Nie ukrywam, że poniższy film był inspiracja serii. (więcej…)

NOWE KWALIFIKACJE NOWĄ SZANSĄ!

Projekt „NOWE KWALIFIKACJE NOWĄ SZANSĄ!” skierowany jest do osób w wieku powyżej 30 roku życia, zamieszkałych na terenie województwa LUBELSKIEGO, BEZROBOTNYCH zarejestrowanych i niezarejestrowanych w ewidencjach urzędów pracy, a także do ROLNIKÓW I CZŁONKÓW ICH RODZIN zarejestrowanych w ewidencji urzędów pracy jako osoby bezrobotne, należących do co najmniej jednej z Dowiedz się więcej…

kwiatek rządzi

„Kwiatek rządzi” – dalej „łopatologicznie” dla dorosłych: „kwiatek” – Zespół Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w kwiatek rządziBychawie, „rządzi” – sprawia, że wierzysz w to co widzisz.

Co do drugiego można by w nieskończoność dobierać analogie ale mieszkańcy Gminy Bychawa i nie tylko, doskonale wiedzą i doceniają to co się dzieje w ww LO. Też wiedzą za czyją sprawa… Dyr. Henryk Dudziak i liczne twórcze grono pedagogów. To Liceum temu Człowiekowi zawdzięcza wiele a ten Człowiek dla tego Liceum i nie tylko, robi bardzo wiele.

Gratuluję udanej imprezy!

Zmieniam ton: ogólniki, ogólniki – powiedzą ci co nigdy nic nie zrobili. Osobiście podziwiam Ludzi, co potrafią zrobić coś dla innych. Podziwiam Ludzi z niewyczerpalnym zasobem energii. Zauważyłem, że tylko Człowiek potrafiący dawać ma niewyczerpalne zasoby. Dla dalszych (geograficznie) czytelników – impreza doroczna od wielu lat i oby do końca świata.

Wiem też, że bardzo nieliczni doczytali do tego miejsca 😉 więc zapraszam na pierwszy z filmów. Niebawem będą kolejne.  > : cztery filmy, czwarty dzięki Ewie i Markowi (Młodzieżowa Orkiestra Dęta Henryczki z Bychawy). (więcej…)

Życiorys Ks Kan Dominika Maja

Z Kroniki Parafii w Bobach – własnoręcznie napisany życiorys Ks Kanonika Dominika Maja.Dominik Maj
(przepisując starałem się nie zmieniać tekstu, słowa/nazwiska nie zrozumiałe dla mnie wziąłem w nawias)
Urodziłem się w Rzeczycy Księżęj, parafia Kraśnik odległej od Bobów 26 km. W moim rodzinnym Kościółku bywał swojego czasu i Proboszcz z Bobów Ks Hieronim (Brzoz) za czasów Ks Dziekana Kobylińskiego mojego Chrzestnego!
Gimnazjum w Kraśniku świeżo otwarte w 1918 r. przyjęło mnie do I klasy. W 1924 przenoszę się do Liceum Biskupiego w Lublinie. W 1926 otrzymałem maturę jako ekstern w Gimn. Staszica i w tym jestem alumnem Sem. Duch. w Lublinie które kończę w 1930.
Ponieważ młody Subdiakon musi jeszcze czekać aż dorośnie wiekiem i do diakonatu i do kapłaństwa – spoczywa trochę w domu rodzinnym, bo to dość cherlawe, a potem na zaproszenie Ks (Pańki) i jego Proboszcza x Kan Zielińskiego obejmuje dobrowolnie stanowisko prefekta w Szkole Powsz. W Bychawie.
W lutym 1931 r. otrzymuje święcenia Kapłańskie i pozostaję nadal w Bychawie do września 1932 r. W tym czasie zostaję mianowany wikariuszem w Fajsławicach. Po dwóch latach silne zapalenie płuc przekreśla zamiary studiów teol. moralnej i jestem do 1936 dalej wikariuszem przy boku b. szlachetnego i życzliwego mi Ks. Kan. Wacława Czechońskiego (w czasie wojny zabity przez bandytów).
W lipcu tymże roku przechodzę na samodzielne stanowisko w Lipinach Biłgorajskich a w 1937 zostaje przeniesiony do Łaszczowa. Jest to okres najpiękniejszy; przyglądam się i biorę udział Akcji Katol. chyba najlepiej postawionej w powiecie Tomaszowskim pod kierownictwem niezapomnianego Ks Dziekana Kan Bargieła i Prezesa Diec Inst A K Szambelana Starowiejskiego, mojego parafianina i przyjaciela. Wszyscy w/w wraz z innymi jesteśmy przez Gestapo aresztowani 19 czerwca 1940 roku i osadzeni w więzieniach kolejno: Tomaszów Lub., Rotunda Zamojska, Zamek Lubelski a potem wywiezieni do Sachsenhausen, następnie Dachau.
Wojska Amerykańskie wyprowadzają nas niedobitków 29 IV 1945 roku. Pozostaję miesiąc w szpitalu obozowym jak pielęgniarz, a potem z obozu UN.Z.R’y z Frajmann pod Monachium wyjeżdżam z Ks Bardelem, (siostrzeńcem Ks Slósorza) do Tyrolu austriackiego by służyć pracą kapłańską Rodakom zgromadzonym w Landach Heiming a później w stolicy Tyrolu w (…) mieście uniwersyteckim Innsbruck. Tu pełnię jako kapłan funkcję głównie kapelana akademików Polskich zgromadzonych w Innsbrucku z różnych stron Polski a studiujących na różnych wydziałach w Innsbruc. Mamy tu Sodalicję Mariańską.
Udaje mi się 2 razy stąd wyjechać do Włoch. Zwiedziłem (…) którą zwycięsko szli nasi żołnierze II korpusu, zwiedziłem Rzym i w południowych Włoszech spotkałem się z moją siostrą Nazaretanką.
Ks Biskup Wyszyński wzywał do powrotu. Już dużo rodaków wyjechało – większość studentów również wróciła już do Polski, albo wyjechała do Anglii. Siostra stryjeczna chce mnie zabrać do Ameryki, głos Biskupa i tęsknota za krajem każe zapisać się do transportu i 10 maja 1947 witam ziemię ojczystą. Cieszę się Domem rodzinnym, odwiedzam Ks. Proboszcza Ślósarza w czasie odpustu 1947 – (…) – Poznaję go osobiście – a kto by pomyślał, że wkrótce będę jego następcą? (więcej…)

6 września 1926

Okrągła data: 6 września 1926 roku (90 lat temu) zaczęła funkcjonować już na terenie wsi dwuklasowa Szkoła Powszechna, w której uczyło się 87 dzieci. W najstarszej zachowanej kronice czytamy: Szkoła w Zaraszowie została otwarta w roku 1916 (czyli 100 lat temu!!!). „Nauka rozpoczęła się w listopadzie w wynajętej izbie bez podłogi.” Natomiast Dowiedz się więcej…

Zaszczep Burka

Zaszczep Burka zanim ugryzie. Ogłoszenie: W dniu 24.09.2016 W Zaraszowie odbędzie się szczepienie psów przeciwko wściekliźnie. Godzina 13.00 obok remizy. Godzina 14.30 żużlówka. Koszt szczepienia 20 zł. Obowiązek szczepienia wszystkich psów od 3 m-ca życia. Rozporządzenie ministra …