W 1944 roku pierwsza potyczka na Lubelszczyźnie NKWD zajmującego się zwalczaniem podziemia niepodległościowego miała miejsce w Zaraszowie. Link.

„Aresztowano ponadto porucznika Józka Kukułe. (od 1943 komendant V Rejonu AK (Niedzwica Duża – Piotrowice – Bychawa – dop red).  Zamknięto go w nowo przerobionym więzieniu w Bychawie. Siedział tam trzy dni. W nocy sierżant Bartoszek (z Olszowca – dop red) z kilkoma AKowcami próbowali odbić Józka. Wywiązała się bitwa. Sierżant został ranny, jego koledzy uciekli. Rannego bestialsko dobił enkawudzista. (…) Porucznika Kukułę jeszcze tej samej nocy wywieziono na Zamek w Lublinie (…) K. Rostworowski „Zmierzch Gałęzowa”, wyd. Norbertinum, Lublin 2007
str 269

Bitwa o której mowa rozegrała się w miejscu zbiórki Akowców, w lesie na skraju Zaraszowa. Potem NKWD pacyfikowało Zaraszów.  
Link.

Jak co roku, proponuje upamiętnienie tej rocznicy a szczególnie zabitego tam sierżanta Bartoszka i złożenie kwiatów, zapalenie zniczy w prawdopodobnym  miejscu jego śmierci, czyli przy kapliczce na skraju lasu, na zakręcie przy wjeździe do Zaraszowa od strony Bychawy.  

25 X 2018r. godz 17,00

Od  czasu wydarzeń z 25 X 1944 r.  „władza ludowa” nie lubiła Zaraszowa i wielokrotnie dawała to odczuć w różnych sytuacjach. Niestety, niektórzy się przyzwyczaili i uznali, że skoro tak było, to tak ma być i w naszych czasach (zamknięcie szkoły, strata budowanego z wiejskich funduszy budynku po zlewni mleka, stan dróg w Zaraszowie i Kolonii)  i niektórzy w Zaraszowie też to przyjęli. I zwątpili.. 

W starych klasztorach jest takie powiedzenie: „dłużej klasztora niż przeora”. A za komuny mówiliśmy: „przeżyliśmy Potop Szwedzki, przeżyjemy i sowiecki”. Przeżyjemy i teraz.

Kategorie: Lokalne

Krzysztof

Zachowajmy wiarę oraz spokój, pogodę ducha i optymizm we wzajemnych relacjach!

9 komentarzy

Jerzy Jelcow · 19 października 2018 o 23:08

Kom. z FB:
6. SZCZEGÓŁOWY ROZKAZ BOJOWY NR 063
SZTABU ZBIORCZEJ DYWIZJI WOJSK NKWD
DLA DOWÓDCY 107 SAMODZIELNEJ GRUPY
MANEWROWEJ MJR. SOKOŁOWA
m. LUBLIN 24.10.1944 roku mapa 200.000�42 rok
1. Według danych O[ddziału] Z[wiadowczego], we wsi Zaraszów (5010), kolonii Zaraszów (4010) i w masywach leśnych na północ i zachód od wymienionych miejscowości ukrywają się członkowie plutonu AK.
2. Poprzez przeczesanie wymienionych miejscowości i lasów przeprowadzić poszukiwanie i zatrzymać członków plutonu AK.
3. Operację przeprowadzić siłami Samodzielnej Grupy Manewrowej w liczbie nie mniej niż 250 osób i jednej kompanii 145 pułku strzeleckiego.
Dowództwo operacji zlecam osobiście Wam.
Do przeprowadzenia rozpoznania kieruje się starszego lejtenanta z O[ddziału] Z[wiadowczego] � STAFIEJEWA.
4. Operację rozpocząć o świcie 25.10.44 roku. Szczegółowy plan operacji z wyliczeniem sił wykonajcie osobiście.
5, Okrążenie wykonać nie później niż o 5:30 rano.
6. Do przerzutu grupy manewrowej w rejon operacji wykorzystajcie 6 swoich samochodów ciężarowych i skierowane do Was jako uzupełnienie z kompanii samochodowej obozu � 4 samochody oraz 4 samochody 145 pułku strzeleckiego.
Potwierdźcie otrzymanie [rozkazu].

Jerzy Jelcow · 20 października 2018 o 16:40

Jeszcze jeden kom.: Dla wielu ludzi z Bychawy ta historia jest znana, pamiętamy też postawę bohaterskiej placówki AK z Zaraszowa. Gdyby nie osłaniali chłopaków, pewnie razem z sierżantem Bartoszkiem poległoby ich więcej. Tyle że potem zapanował taki terror, że niektórzy do tej pory boją się mówić o tej sprawie. Ja sama wiem tyle ile podsłuchałam z rozmów dziadków w dzieciństwie, a te rozmowy cichły gdy tylko zauważano nas,dzieci, obecność. I boli że grób sierżanta Bartoszka niszczeje z każdym rokiem zapomniany, nie taką kwaterę powinien mieć bohater.

Pozdrowienia z okolic Sanoka · 3 marca 2020 o 21:42

Wpisuję link do relacji spisanej w roku 1987…
Bohaterką jest żona porucznika Józefa Kukuły…
http://www.dlibra.karta.org.pl/dlibra/docmetadata?id=64260&from=&dirids=28&ver_id=&lp=1&QI=
Pozdrawiam.

To masz · 6 marca 2020 o 19:06

W otwieranym dokumencie nie ma tekstu. Czy to tylko u mnie? Jak to naprawić?

Jerzy Jelcow · 13 kwietnia 2020 o 14:02

Dokument w „starszym” formacie.
1. Daje się otworzyć w IEtab dla Chrome plus adobe.
2. Zapisać i otwierać Adobe Acrobat Readerem DC lub innymi – udało się MS Edge
Mało czytelny skan pogłębia różnice w kontraście, strony parzyste odwrócone.

  POZDROWIENIA Z OKOLIC SANOKA · 14 kwietnia 2020 o 21:59

  Jerzy Jelcow…
  Ze swojej perspektywy…
  Proszę dać szansę osobom, które nie mają wiedzy jak Pan w Historii i informatyce…

  („Etab Chrome plus adob dobe Acrobat Readerem DC udało się MS Edge”)…

  Historia powinna być czytana i rozumiana…

  A login…Jerzy Jelcow, prosiłbym o kontakt…
  Pozdrawiam.

  Jerzy Jelcow · 15 kwietnia 2020 o 06:19

  Jak dobrze zrozumiałem mam rozwinąć IEtab

  IE Tab for Chrome to rozszerzenie dla przeglądarki Google Chrome, które umożliwia użytkownikowi wyświetlanie zawartości stron internetowych przy użyciu Internet Explorera. Dzięki niemu, z poziomu przeglądarki Google’a otworzymy witryny…Korzystając z rozszerzenia posiadamy możliwość przeglądania bezpośrednio w kartach Chrome’a stron WWW wymagających kontrolek ActiveX, wyświetlania i obsługi plików zapisanych na dysku komputera (za pomocą Eksploratora Windows), korzystania z Outlook Web Access oraz funkcji platformy Sharepoint, dostępnych jedynie z poziomu Internet Explorera

  Adobe Acrobat Reader

  Adobe Acrobat Reader DC (Document Cloud) to najnowsza odsłona bardzo popularnej i bezpłatnej przeglądarki dokumentów zapisanych w formacie PDF.

  W zakładce „kontakt” jest nr. telefonu jak i adres mail, zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.