Witold Milanowski o Zaraszowie

Zapraszamy na film o Zaraszowie dla zaraszow.pl. Wspomina Pan Witold Milanowski, który był Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Zaraszowie w latach 1957 – 1984. Po przejściu na emeryturę wraz z żoną Marią, także nauczycielką jeszcze przez kilka lat mieszkał w Zaraszowie. W pamięci wychowanków i mieszkańców zapisał się jako doskonały pedagog, troszczący się także o dobro wsi i jej rozwój.

Dziękujemy Panu Dyrektorowi za podzielenie się wspomnieniami i zgodę na ich udostępnienie.
W miarę opracowywania materiału będziemy prezentowali kolejne odcinki wspomnień Pana Dyrektora.

Przez cały czas okupacji niemieckiej nauka była prowadzona nieregularnie. Uczono ze specjalnie wydanych pisemek, broszur i książek, w których pominięte były wszelkie treści patriotyczne. Uczono wówczas cztery oddziały systemem klas łączonych. W czasie wojny budynek szkolny uległ zniszczeniu w wyniku wybuchu samochodu z amunicją; działo się to podczas odwrotu wojsk niemieckich.
Rok szkolny 1946/47 rozpoczęto od remontu szkoły. Wynajęto również, w prywatnym domu dodatkową salę lekcyjną. Zlokalizowanie szkoły w różnych punktach nie sprzyjało prawidłowemu funkcjonowaniu placówki. Stan ten trwał jednak do roku 1958. W roku tym wprowadzono po raz pierwszy w historii tego obwodu klasę szóstą, a w roku kolejnym klasę siódmą.

W latach 60-tych w szkole prowadzone były kursy, szkoła wieczorowa dla dorosłych, odbywały się wykłady w ramach Uniwersytetu Powszechnego.
W 1966 roku podjęto decyzję o budowie szkoły podstawowej. Rok szkolny 1968/69 rozpoczęto jeszcze w starej szkole, ale od 18 grudnia 1968 r. lekcje odbywały się już w nowym, pięknym budynku, w znacznie lepszych warunkach.
Od 1-go września 1999 roku w związku z reformą systemu oświaty, w naszej szkole mieści się sześcioklasowa szkoła podstawowa, w której uczą się dzieci z Zaraszowa, Kol. Zaraszów, Urszulina, Skawinka i Kajetanowa.”
Więcej filmów i szczegółów.

Jerzy Jelcow

Niespodziewanie znalazłem się na tym świecie i postanowiłem, że jakiś czas tu pozostanę. Aby ta moja obecność nie była daremna, to promuję otaczający mnie świat. Może dzięki temu ktoś co ma gorzej, będzie wiedział gdzie jest lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *