wspomnienia

Pogrzeby oficerskie w powojennej Bychawie

Pogrzeby oficerskie działaczy sekretarzy PPR w powojennej Bychawie poległych i zabitych skrytobójczo w walce o utrwalenie władzy ludowej.

Pierwszy pogrzeb oficera wojska polskiego Mieczysława Spozowskiego, rodowitego Bychawianina poległego na południowo-wschodniej Lubelszczyżnie.

Kapitan Mieczysław Spozowski, rodzony brat Zenka Spozowskiego, mojego dalszego sąsiada z ulicy Turobińskiej. Mieszkał w centrum Bychawy w miejscu gdzie znajduje się obecnie poczta. Był młodym oficerem Wojska Polskiego.

Poległ zaraz po wojnie w walce z bandami UPA w powiecie tomaszowskim. Byłem w tym czasie w centrum miasta Bychawy, stojąc w bramie obok apteki pana mgr. Garbalskiego. Na czele pogrzebu szła orkiestra wojskowa grając żałobnego marsza Chopina, zaraz za orkiestrą czterej oficerowie w galowych mundurach nieśli trumnę na ramionach, w czapkach rogatywkach z zapiętymi paskami pod brodą i bronią krótką przy pasach. Na środku trumny leżała galowa czapka oficerska – rogatywka. Przed trumną żołnierze nieśli na poduszkach odznaczenia bojowe i zdjęcie – portret przepasany czarnym kirem – wstęgą. Tuż za trumną szła rodzina, delegacje Wojska Polskiego ze sztandarem pułkowym i wieńcami i kompania honorowa z M. P. jednostki wojskowej z karabinami na ramionach. Tuż za wojskiem długi kondukt pogrzebowy licznych Bychawiaków, tuż przed skrętem na cmentarz kondukt na wydaną komendę zatrzymał się na krótko, jakby żegnając się z domem rodzinnym poległego z Ukraińcami oficera WP.

Zabitego oficera na cmentarzu pożegnał płk. Dowódca pułku z pamięci długo mówił o zasługach bojowych i czynach bohatera, którego w tak młodym wieku przyszło nam pożegnać po raz ostatni, na rodzinnej ziemi Bychawskiej, której to oddał swoje życie w walce z Ukraińską Powstańczą Armią na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej Polskiej. Po przemówieniu dowódcy, trumnę z ciałem poległego oficera złożono do grobu i kompania honorowa WP trzykrotną salwą honorową pożegnała swojego kolegę oficera.

Edward Styżej. Ciąg dalszy nastąpi.

Napisz swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *