Jednym z najważniejszych pytań dziś jest: „jak żyć”, a poważnie, za co żyć po opłaceniu rachunków. Długofalowym rozwiązaniem , które przyniesie długotrwałe korzyści nam i środowisku, jest korzystanie ze źródeł energii odnawialnej, w tym głównie energii słonecznej, bo jak się okazuje jest najtańsza w pozyskaniu. Nowoczesna technologia umożliwi przekształcenie promieni słonecznych w energię cieplną zużywając przy tym minimum energii elektrycznej. By w tym momencie zabrać głos pesymistom, trzeba dodać na wstępie że takie rozwiązanie da tym więcej, im więcej zużyjemy tej energii. Więc takie rozwiązanie jak kolektory słoneczne do ogrzewania CWU (ciepłej wody użytkowej) bardziej opłacalne przy większej liczbie użytkowników. Gospodarstwu w skład którego wchodzi cztery osoby taka inwestycja zwróci w krótszym czasie, ale może być i odwrotnie, bo zwrot zależy od zużycia. Przykładowo dwuosobowa rodzina zamiast prysznica woli kąpiel w wannie, tym samym zużywa tyle co czteroosobowa używając prysznica. Warto też pamiętać o takich urządzeniach jak zmywarka czy pralka, do ogrzania używają prądu. Wielu producentów oferuje urządzenia z przyłączami do ciepłej wody. Takie rozwiązanie powinno nam dać oszczędność od kilkuset zł. rocznie do i tu też zależy od zużycia…
Kolektory płaskie i próżniowe: które lepsze?
Na temat wad i zalet kolektorów płaskich i próżniowych (próżniowo-rurowych) możemy znaleźć wiele często sprzecznych opinii. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Jeżeli będziemy latem zużywać duże ilości ciepłej wody, to powinniśmy wybrać kolektory płaskie. Jeżeli jednak zużycie wody latem i zimą jest porównywalne, a chcemy oszczędzać energię cieplną również zimą, to należy wybrać kolektory próżniowe. W większym stopniu, pozwolą one na zgromadzenie energii cieplnej do podgrzewania wody nawet w zimowe, ale bezchmurne dni.
Na tym wykresie przedstawione teoretyczne różnice sprawności kolektorów. Po lewej w procentach zapewnienie zapotrzebowania na CWU przez kolektory przy optymalnych (proponowanych przez producenta) stosunku powierzchni kolektorów, pojemności zasobnika i zużycia. Na dole miesiące. W praktyce będzie to zależało od jeszcze kilku ważnych czynników. Dwa najważniejsze to inwestor i wykonawca. I tu już każdy doświadczony gospodarz ma swoją bardziej lub mniej zbieżną teorię. W praktyce: inwestor podejmuję decyzję czy kolektory zostaną zamontowane w sugerowanym przez wykonawce miejscu, bo jest optymalne względem słońca. Pamiętajmy że kolektory są słoneczne i większe odchylenie niż dopuszczalne obniża wydajność systemu. Jak również zaniedbanie innych ważnych czynników, np. niewłaściwa izolacja. Podsumowując, w praktyce wiedza instalatora i współpraca wykonawcy z inwestorem dają lepsze efekty niż skrawek informacji o jednym elemencie instalacji.
0 komentarzy