Ty też możesz wpływać na swoje otoczenie

I Ty możesz wpływać na swoje otoczenieZamiast chodzić i narzekać spróbuj coś zmienić. Tak postąpiły Panie z Zaraszowa. 3 października 2017 r. pisaliśmy: -Uczniowie i harcerze Szkoły Podstawowej w Zaraszowie w miniony weekend przyłączyli się do Akcji Sprzątania Świata. W piątek rozpoczęli od uprzątnięcia i grabienia liści w Alei Kasztanowej natomiast w sobotnie przedpołudnie zbierali śmieci w lesie – Kol Zaraszów. W lesie zebrali ok ! 2 500 l. śmieci.
Piszę o tej inicjatywie, bo Panie, w swej skromności, nie chwalą się.

Problem śmieci w w/ miejsciu jest znany  od dawna;  ludzie korzystając z zatoczki przy lesie na Kol. Zaraszów  pozostawiają pamiątki w postaci śmieci. Nawyk wyniesiony z domu? Tak. Brak kultury, myślenia? Tak. Jednak w przeszłości, większość śmieci była biodegradowalna lub neutralna dla środowiska. Ale dziś większość śmieci to tworzywa zdolne przetrwać tysiące lat. Człowiek potrzebuje czasu, by to sobie uświadomić i zmienić złe nawyki. Najszybciej uczą się dzieci. Ale czy muszą czekać aż wymrzemy ze swoimi nawykami? Więc nieliczni z nas nie poddają się i nie czekają.

Dziś możemy świętować sukces!

Dzięki ww inicjatywie, dzięki dzieciom, dzięki Radnej (złożyła interpelację w sprawie kosza), dzięki władzom – które przychyliły się do próśb (nie była to pierwsza prośba – od lat mieszkańcy dopominali się o kosz a nawet kontener) – dziś został zamontowany kosz.
Skoro nasza gminna władza dojrzała do wniosku, że taki kosz jest potrzebny, to widzę światełko w tunelu. Może ten kosz nie będzie tam potrzebny wiecznie. Może śmiecący nauczą się lub wymrą.

To tak jak ze skrótami; ludzie zawsze wydepczą ścieżkę na skróty np na trawniku. I zamiast z nimi walczyć, lepiej już na etapie projektowania brać to pod uwagę. Co do trawnika, to kiedyś pewien Rektor przed położeniem kostki kazał uprawić i zagrabić cały teren wokół uczelni a dwa dni później zostały wyznaczone chodniki na podstawie wydeptanych ścieżek.
Nie wszystko da się zaorać, ale wiele można zmienić, a jeszcze lepiej przewidzieć.

Zobaczymy jak długo potrwa nasza radość i jaki to będzie miało wpływ na śmiecących. Jedno jest pewne, nasza społeczność nie podda się i dobrych poczynań nie wyrzeknie się, mimo różnych przeszkód. Dziś świętujemy kolejny sukces. Wiemy, że nie ostatni, i widzimy, że warto próbować i nie poddawać, choćby starania miały trwać wiele lat.

 

Link do ww wpisu.

Autor

Promuję otaczający świat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *