W trawie piszczy, że Lwów wróci do Polski. Skąd takie wieści? Otóż dziś w USA amerykanie wybrali Trumpa na prezydenta. I co ma piernik do wiatraka? A to że podobno babcia Donalda Trumpa pochodziła ze Lwowa. I podobno wnuczek obiecywał babci, że gdy zostanie prezydentem, to zadba o to, by Lwów powrócił do Polski. A że gościo znany z tego, że dotrzymuje słowa, no to kto wie… 😉

Historia Lwowa:

Założony ok. 1250 przez króla Daniela I Halickiego, który nazwał miasto Lwowem na cześć swojego syna Lwa. W latach 1349-1370 w składzie Królestwa Polskiego, 1370-1387 w składzie Królestwa Węgier. Od 1387 do 1772 ponownie w składzie Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów, od 1434 był stolicą województwa ruskiego Korony. Od pierwszego rozbioru (1772) pod władzą Austrii. Jako stolica Królestwa Galicji i Lodomerii – kraju koronnego w składzie Austro-Węgier, aż do ich upadku (1918). W okresie zaborów był jednym z najważniejszych ośrodków nauki, oświaty i kultury polskiej oraz centrum politycznym i stolicą Galicji.
W listopadzie 1918 przedmiot zbrojnego sporu terytorialnego odradzającego się państwa polskiego i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, proklamowanej przez ukraińskich polityków Galicji Wschodniej. Od 23 grudnia 1920 do 16 sierpnia 1945 stolica województwa lwowskiego II Rzeczypospolitej, największe miasto Małopolski Wschodniej.

Nowsza historia

W okresie II wojny światowej pod okupacją sowiecką, niemiecką i ponownie sowiecką. W konsekwencji decyzji mocarstw wielkiej trójki zapadłych na konferencji jałtańskiej znalazł się w granicach USRR, a ludność polska została wysiedlona przez władze sowieckie. Po konferencji jałtańskiej (4–11 lutego 1945), wyłoniony w konsekwencji jej ustaleń Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej podpisał 16 sierpnia 1945 umowę z ZSRR, uznając nieco zmodyfikowaną linię Curzona za wschodnią granicę Polski, w oparciu o porozumienie o granicy zawarte pomiędzy PKWN i rządem ZSRR 27 lipca 1944. W konsekwencji umowy Lwów i wschodnią część województwa lwowskiego włączono do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Od 1991 w granicach niepodległej Ukrainy.
Lwów jako miasto wieloetniczne rozwijał się do wybuchu II wojny światowej we współistnieniu wielu różnych narodowości: oprócz dominujących liczebnie Polaków Lwów zamieszkiwali Żydzi, Ukraińcy, Ormianie, Niemcy, Czesi, Rosjanie i in. Obecnie, w wyniku powojennych przesiedleń ludności i zmiany granic państwowych, zdominowany przez ludność ukraińską. Historyczne centrum Lwowa zostało w 1998 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Fragmenty historii z wikipedii

 

Ilustracja
By Lestat (Jan Mehlich) – Praca własna, CC BY-SA 3.0, Link

Kategorie: Newsy

Jerzy Jelcow

Promuję otaczający świat

4 komentarze

Franek · 15 listopada 2016 o 22:33

Podobno każdy amerykański Prezydent ma „jakieś” Polskie korzenie. Najbardziej przejmujące są jednak związki z Polską obecnego (jeszcze) Prezydenta B. Obamy; otóż w/g nie sprawdzonych źródeł jego pradziadek zjadł w Afryce Polskiego misjonarza.

katastrofa · 3 grudnia 2016 o 22:27

Jerzy Jerzy… a może nadal Jura… jak można pisać coś takiego – facet jesteś inteligentny wiec wiesz co to nieprawdziwa informacja i manipulacja – wiesz, ze najgorszą rzeczą jest wprowadzać fałszywa nadzieję i ludzi w błąd…

    Jerzy Jelcow · 4 grudnia 2016 o 15:55

    Odzywam się na wszystkie odmiany imienia :). Miło, że komentujesz. Wpis jest otagowany na wypadek gdyby ktoś wziął to za „czystą monetę”. Są dwa tagi: historia i humor :). Zakładam, że nie zauważyłeś. A jeżeli zauważyłeś tagi to też przyznam Ci rację:
    -Racja każdy żart to poniekąd manipulacja i może pozostać niesmak. Ale bez żartów było by smutno 🙁

Szubryk · 2 maja 2017 o 09:58

Pytanie brzmi kiedy, nie „czy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *