Darmowy Prąd Wyliczenia

Moje osobiste oświecenie. Było. Bo teraz już dzielę się z Wami. Zacznę od wyliczenia, bo jak okazuje się jest to ważny element oświecenia.

Rachunki chyba wszystkich nas irytują. Więc idąc za przykładem, nie, nie zamieszkam jeszcze w lesie. Będę z tym walczył. 

Liczymy. – Wyliczenie pod przeciętne gospodarstwo domowe. Przeciętnie płacimy za “prąd” 200 zł miesięcznie. To znaczy że zużywamy ok 4 – 5 MWh/rok energii elektrycznej.

Nigdy zapewne nie obliczyliście ile to w skali 10, 20 lat. Ja też nie liczyłem. Ale jak zobaczyłem wyliczenia – doznałem szoku. 90 do 100 000,00 (sto tysięcy) wydam na “prąd” w okresie 24-ch lat. Wdech, wydech 🙂

Mogę zatrzymać taką sumę? Okazuje się, że tak! Jak?

Wiadomo “prąd” drożeje, więc weźmy delikatnie 5% rocznie. Dziś to:  2 025 zł, za 10 lat 3 300, za 20 lat 5 350 itd. Niby mały wzrost, ale za 25 lat to już będzie 6 500 rocznie

Odcinać? Nie koniecznie. Ratunkiem jest słońce a dokładnie ogniwa fotowoltaiczne.

Z obliczeń wynika, że:

  • przestaniemy płacić za “prąd” (prawie, bo zostanie opłata abonamentowa, jakościowa, przesyłowa, oze i może jeszcze coś wymyślą, ale nasze zużycie w skali roku spadnie prawie do zera)
  • zwrot inwestycji nastąpi po około 10 lat (to cała ta “woltaika” będzie stara. Otóż nie. Producent gwarantuje żywotność 40 lat i że za 30 lat wydajność nie spadnie poniżej 80%)

Podsumowując, przez dziesięć lat nie dotkną nas podwyżki (z kredytem nieco dłużej), ale po tym okresie… W świetle 30% podwyżki żądanej przez producentów energii ten okres zwrotu drastycznie skróci się.

Dalsza część tylko dla dorosłych 😉

… w moim przypadku nastąpi szczęśliwa starość – czwarty filar 🙂   Będę zamiast na “prąd” wydawał na lekarstwa (zakładam, że większość lekarstw 😉 będzie legalna)

Może ktoś ma sposób jak nie płacić np. za odpady i podatków różnych.

P. S. Czy wiesz, że gdyby w np. średniowieczu Panujący wprowadził podatki w obecnej wysokości, to panował by może ze dwa dni 🙂 Na przestrzeni dziejów żadna władza nie ośmieliła się wprowadzić podatku powyżej 10% A dziś? Niestety taka jest cena demokracji 🙂 tak demokracji i biurokracji. Więc koszta będą wzrastać, aż do…

Więcej na temat.

Jerzy Jelcow

Niespodziewanie znalazłem się na tym świecie i postanowiłem, że jakiś czas tu pozostanę. Aby ta moja obecność nie była daremna, to promuję otaczający mnie świat. Może dzięki temu ktoś co ma gorzej, będzie wiedział gdzie jest lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *