Aleja, w latach 1810-18 na wzór naturalistycznego parku książąt Czartoryskich w Puławach, Jan Koźmian założył niewielki park obok folwarku w Zaraszowie.
A to jest pierwowzór, oryginał alei kasztanowej, nie wiem czy opatentowana aleja czy park, ale jak czas dowiódł pomysł dobry. Niestety nasz park odrobinę podupadł, ale może ktoś kiedyś, może dziedzic wróci? Tak czy inaczej, jest to zapowiedź
do serii zdjęciowej, nowej galerii. Nazwy jeszcze niema. Może jakieś propozycje? Link do alei w krajobrazach.
Czartoryscy herbu Pogoń Litewska byli jednym z najbardziej znaczących i wpływowych rodów magnackich Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W XVIII w. odgrywali dominującą rolę na arenie politycznej, społecznej i kulturalnej kraju. Po utracie niepodległości przez Polskę skupili swe wysiłki na wspieraniu działań narodowowyzwoleńczych i podtrzymywaniu ducha narodowego.
Miejscem, które na trwałe wpisało się w dzieje rodu książąt Czartoryskich, były Puławy. Na przełomie XVIII i XIX wieku miejsce to stało się dominującym ośrodkiem polskiej kultury, w którym kwitła literatura, sztuka, muzyka i teatr, kultywowano tradycje narodowe i podtrzymywano pamięć o czasach świetności Rzeczypospolitej. Zrodzone wówczas ideały znajdują kontynuację wśród przedstawicieli rodu aż po dzień dzisiejszy. Świadectwem podtrzymywania szlachetnych tradycji jest powstałe pod auspicjami rodziny książęcej Muzeum Czartoryskich w Puławach. Odwołuje się ono do działalności muzealniczej Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej – spiritus movens pierwszego polskiego muzeum (Świątynia Sybilli – 1801 r., Dom Gotycki – inauguracja w 1809 r., oficjalne otwarcie w 1811 r.).
2 komentarze
Zośka · 23 maja 2013 o 21:51
Proponuje: „Dziedzicu wróć, ale bez pańszczyzny!”
😉
Zenek · 11 października 2016 o 20:38
i bez „primae noctis”