Zakupy z Chin przejdą przez cło w Lublinie

Kupujesz na Chińskich portalach? Jesteś importerem 🙂 Importując z Chin, wielu importerów zapomina o konieczności zapłacenia cła. Cło na produkty z Chin wynosi w zależności od importowanych produktów od 0% do aż 48%.

W internecie czytamy: – Koniec z tanimi zakupami w Chinach. Lubelscy celnicy sprawdzą każdą przesyłkę. Specjalny skaner prześwietli nawet 100 tys. przesyłek z Chin dziennie. Funkcjonariusze określą ich zawartość i zastosują odpowiednią stawkę cła i podatku VAT. 

W piątek w Lublinie odbyło się uroczyste otwarcie Oddziału Celnego Pocztowego. Jest to wspólne przedsięwzięcie Krajowej Administracji Skarbowej oraz Poczty Polskiej, mające na celu dokładną kontrolę przesyłek z Chin. Ich liczba wzrasta z roku na rok, z czego sporo z nich trafia do sortowni Poczty Polskiej na Felinie. Od czasu kiedy Jedwabny Szlak połączył Europę z Dalekim Wschodem Azji, tranzyt przesyłek z chińskich baz logistycznych w Chongqing, Tuanjiecun i Yiwiu odbywa się drogą kolejową. Potem z kolejowego portu przeładunkowego w Małaszewiczach paczki trafiają do Lublina. Zadaniem Oddziału Celnego Pocztowego będzie zapewnienie należytego poziomu kontroli celno-skarbowej towarów, będących przedmiotem międzynarodowej wymiany handlowej, w tym również przesyłek pocztowych.

Ministerstwo Finansów od dawna zapowiadało zwiększenie kontroli and przesyłkami z chińskich sklepów internetowych. Wszystko dlatego, że zgodnie z polskimi przepisami, import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państw trzecich zwolniony jest z podatku, jeżeli łączna wartość towarów w paczce nie przekracza kwoty 22 euro. Zwolnienie to jednak nie dotyczy towarów zakupionych w sklepach internetowych. W tym przypadku często stosowany jest wybieg, określający tego typu przesyłki jako prezenty. Wtedy podatek może być naliczony, jeżeli wartość towarów wynosi więcej niż 45 euro.

Dotychczas lubelska sortownia Poczty Polskiej przyjmowała kontenery z Chin, jednak nie prowadzono obsługi celnej. Losowe paczki sprawdzano w Warszawie, jednak kontroli poddawano nikłą ich ilość. Zamontowany w Lublinie specjalny skaner do prześwietlania przesyłek teraz dokładnie sprawdzi każdą paczkę nadaną z Chin. Kontrola pozwoli określić zawartość przesyłki, czy jest ona zgodna z deklaracją, a także błyskawicznie określić jej wartość. W nowej jednostce będzie pracowało 48 celników oraz 40 pocztowców. Docelowo obsługiwanych ma być około 100 tys. przesyłek dziennie.
Jak zapowiadają celnicy, każdy towar przywożony spoza Unii Europejskiej musi przejść odprawę celną. Podczas kontroli przesyłki funkcjonariusz Krajowej Administracji Skarbowej zadecyduje, czy jej zawartość może być zwolniona z podatku. Jeżeli nie, określi i zastosuje odpowiednią stawkę cła i podatku VAT.

Taryfikator celny.

Źródło lublin112.pl

Napisz swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *