Wyczyść komputerWyczyść komputer to nasz poradnik jak poradzić sobie z niektórymi „robalami internetowymi”. Od czasu do czasu przypominamy naszym czytelnikom i forumowiczom o robalach i innych internetowych niespodziewankach 😉

Wielu z użytkowników internetu boryka się z paskudnymi przeszkadzaczami zainstalowanymi przez nieuwagę. Wyczyść komputer.  AdwCleaner to jedno z najlepszych narzędzi, które umożliwiają szybkie i skuteczne usunięcie potencjalnie niechcianego oprogramowania (PUP). Doskonale radzi sobie ono z wszelakiego rodzaju komponentami adware, wyświetlającymi niechciane reklamy, szkodnikami, które zmieniają ustawienia przeglądarek internetowych, a także instalowanymi przypadkowo zbędnymi paskami narzędziowymi (toolbarami).

Z jego pomocą zniwelujemy takie przypadłości jak niemożliwa do zmiany strona startowa przeglądarki, wyświetlanie niepożądanych reklam itp. AdwCleaner uchroni nas również przed szkodnikami wykradającymi nasze poufne dane.

Narzędzie charakteryzuje się małymi rozmiarami i brakiem konieczności instalacji w systemie. Gotowe jest ono do użycia tuż po pobraniu.  Link.

Drugim przydatnym narzędziem może być np. Spybot Search & Destroy.

Bardzo dobry program do wyszukiwania i usuwania komponentów szpiegujących typu spyware, dialerów, keyloggerów itp. Zawiera więcej sygnatur komponentów niż najpopularniejszy Ad-aware dzięki czemu jest skuteczniejszy w ich usuwaniu. Umożliwia archiwizację dokonanych zmian jeżeli przez pomyłkę usuniemy „dobry” komponent. Na duże plusy programu należy zaliczyć interfejs w języku polskim oraz możliwość aktualizacji definicji komponentów przez Internet. link.

UWAGA!

Nie zalecamy używania programu początkującym użytkownikom.

Dodane: Kolejną dobrą radę znajdziesz w komentarzu poniżej.

 


Jerzy Jelcow

Promuję otaczający świat

2 komentarze

HM · 19 stycznia 2014 o 17:26

Panie Adminie, SpyBot to trup, choć niedawno ożywiony. Detekcja jest na żałosnym poziomie, lepiej dać sobie z nim spokój. I jeszcze to co robi ten program z plikiem HOSTS woła o pomstę do nieba. A i ta cała ochrona przed szkodliwymi stronami, właśnie polegająca na tym że zawala na HOSTSa złośliwymi adresami też jest bez sensu. Bo pełno tam staroci, a nowych stron mało 🙂
Zdecydowanie lepszym tego typu programem jest Malwarebytes Anti-Malware w wersji darmowej, z doskonałą detekcją, jak i leczeniem.
Innym znakomitym skanerem jest Emsisoft Emergency Kit.

Co do ochrony przez wszelkimi loggerami, to można zainteresować się Polskim programem SpyShelter, niestety wersja darmowa działa tylko na 32 bitowych systemach. Jest to HIPS z nastawieniem na wykrywanie i blokowanie niebezpiecznych akcji, związanych z działaniem loggerów 🙂

    Admin · 19 stycznia 2014 o 18:33

    Bardzo dobra znajomość tematu i przydatne info. Tak SpyBot, jako przykład może być, ale nie zalecany. Dodam link. HIPS ma – Licencja: testowa (trial)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *