Na czas pandemii korzystamy z dyspensy od przeżywania Mszy Świętej w świątyniach. Ale pozostając w domu warto w tych dniach zaakcentować modlitwę rodzinną.

Niedziela Palmowa upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Był On witany przez tłumy mieszkańców, którzy uznali go za Syna Dawidowego. Ludzie rzucali Mu pod nogi gałązki palmowe i oliwne.

Warto własnoręcznie przygotować palmy w domach w gronie rodzinnym, co może być okazją do wspólnej modlitwy i katechezy.

Link

Wielki Czwartek w Kościele katolickim jest pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. W tym dniu całą rodziną trzeba podziękować Panu Bogu za sakramenty kapłaństwa i Eucharystii.

Link

Wielki Piątek to czas wyciszenia, postu, kontemplacji krzyża. W chrześcijańskiej rodzinie Wielki Piątek jest dniem żalu i żałoby, dniem przepraszania Boga za to, że czasem odpowiadamy złem i grzechem na Jego miłość. To dzień, w którym trzeba wziąć udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej (poprzez media, ale również rozważając poszczególne stacje w modlitwie rodzinnej).

Link

Wielka Sobota to dzień cichej nadziei, modlitewnego oczekiwania na cud zmartwychwstania. Nie jest to dzień smutku, pełen żałoby, ale przepełnia go cicha wewnętrzna radość, wynikająca z wiary, że Chrystus wypełnił wszystko co zapowiedział.

Uroczyste błogosławieństwo pokarmów przeniesione jest na czas śniadania wielkanocnego w gronie rodzinnym; to błogosławieństwo może poprowadzić ojciec rodziny lub inna osoba.

Link

Niedziela Wielkanocna to największe święto i najbardziej uroczysty dzień w ciągu roku. Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał nie obchodzilibyśmy żadnych świąt. Nie byłoby też wspólnot chrześcijańskich.

W Niedzielę Wielkanocną po Mszy świętej rezurekcyjnej rodzina gromadzi się na uroczystym śniadaniu przy odświętnym stole. Wtedy następuje też przeniesione z Wielkiej Soboty, poświęcenie pokarmów.

Link

Cały artykuł:

Wielki Tydzień w rodzinie chrześcijańskiej w czasach epidemii

Kategorie: Lokalne

Krzysztof

Zachowajmy wiarę oraz spokój, pogodę ducha i optymizm we wzajemnych relacjach!

1 Komentarz

Jagienka · 13 kwietnia 2020 o 07:33

https://youtu.be/l5RbXcTchEQ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *