Wesele w liceumWesele i po weselu. Ale w pamięci pozostanie. Dziś 3 września 2017 r. o godz. 13:00  w Zespole Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie ul. Marsz. Józefa Piłsudskiego 81 byliśmy świadkami fascynującego widowiska: Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Organizowanego przez Starostę Lubelskiego i Dyrektora Zespołu Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie

Czytanie z udziałem zaproszonych gości.
w programie:
• głośne czytanie fragmentów utworu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego z udziałem zaproszonych gości • krótka inscenizacja • quiz wiedzy o Stanisławie Wyspiańskim • konkursy dla dzieci i młodzieży • występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Henryczki” • uroczysty przejazd bryczkami z orkiestrą ulicami Bychawy

Zdjęcia!!!

 

– ”Wesele” to nie jest takie pokazywanie problemów Polski w sposób zdecydowanie jasny, to nie jest dyktowanie nikomu tego, co ma myśleć o sytuacji w Polsce. ”Wesele” jest utworem, który pozwala na szeroką interpretację i ono właśnie budzi, budziło i zapewne będzie budzić w przyszłości, dyskusję na temat Polski – powiedział prezydent Andrzej Duda.

 

O Narodowym Czytaniu

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą „Quo vadis” czytano w ponad 2200 miejscach.

„Wesele”. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został przetłumaczony na wiele języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.
Źródło nck.pl

Kategorie: Newsy

Jerzy Jelcow

Promuję otaczający świat

2 komentarze

Wacuś · 8 września 2017 o 09:43

Już w Liceum, to troche wcześnie chyba, ale teraz ten świat staje na głowie. To i ludziom sie w głowach przewraca. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *