W Dzień Sołtysa

Od zaraszow.pl serdeczne życzenia dla sołtysów w przededniu Dnia Sołtysa*. Szczególne życzenia dla sołtysów naszych okolic a najgorętsze dla naszej Sołtys Pani Joanny Baran.

Przypominam: Sołtysi pojawili się już w średniowieczu – wyznaczani byli przez feudalnych panów, a ich głównymi obowiązkami było zbieranie podatku. Niewiele się zmieniło.

 Nasza Pani Sołtys jest nadzwyczaj aktywna i robi bardzo wiele dla swojej społeczności. Nigdy nie zasłania się brakiem czasu, lub „ważnymi sprawami”. Wiemy, że wolnego czasu ma mniej niż większość z nas, mimo to zawsze wykroi czas dla każdego z nas. Nasze wyrazy uznania .

Podobno: Święto sołtysów staje się bardziej popularne na wsiach. Ale nie w naszej. Bo gdzie mielibyśmy świętować? Błoto poroztopowe zniechęca na świętowanie w plenerze. Zwalić się do domu sołtys, nie wypada. W dodatku żyjemy w bardzo dobrych stosunkach z okolicznymi sołtysami. Ich też chcemy zaprosić. Więc propaganda o popularności bierze "w łeb". Godnych podziękowań za ciężką pracę i działania na rzecz mieszkańców, organizowanie spotkań, biesiad, imprez i konkursów zapewne w tym dniu nie doczekają się. Rok temu proponowałem: w przyszłym roku połączyć siły i zorganizować uroczystość, by podziękować w bardziej namacalny sposób sołtysom z naszej okolicy. Odzewu brak. Widocznie nie potrafimy pamiętać o dbających o nas.

Może nie od razu pomniki stawiać. Ale coś więcej niż życzenia?

„Niech dzięki Paniom i Panom Sołtysom polskie wsie pięknieją, stają się coraz bardziej zamożne i nowoczesne” – prezydent na Dzień Sołtysa 2017 r..

Pięknieją a w tej zamożności tracą i ubożeją. Czy sołtys swoje święto też musi sobie zorganizować?

-* w przededniu bo jutro "Koniec Świata" z okazji nieczynnej "Biedronki" może być przeszkodą w zakupie kwiatka 😉 .

Jerzy Jelcow

Niespodziewanie znalazłem się na tym świecie i postanowiłem, że jakiś czas tu pozostanę. Aby ta moja obecność nie była daremna, to promuję otaczający mnie świat. Może dzięki temu ktoś co ma gorzej, będzie wiedział gdzie jest lepiej.

Jedna myśl na temat “W Dzień Sołtysa

  • 10 marca 2018 o 22:57
    Permalink

    Wracając z uczelni odwiedziłam Naszą Pani Sołtys Joanne Baran. Złożyłam życzenia i kwiaty w imieniu Mieszkańców Zaraszowa. Myślę, że było jej miło, że pamiętajmy i doceniamy to co dla Nas robi. Wszystkim Sołtysom również życzę wszystkiego najlepszego, dużo siły i energii w działaniu na rzecz lokalnych społeczności.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.