W Dzień Sołtysa

Od zaraszow.pl serdeczne życzenia dla sołtysów w przededniu Dnia Sołtysa*. Szczególne życzenia dla sołtysów naszych okolic a najgorętsze dla naszej Sołtys Pani Joanny Baran.

Przypominam: Sołtysi pojawili się już w średniowieczu – wyznaczani byli przez feudalnych panów, a ich głównymi obowiązkami było zbieranie podatku. Niewiele się zmieniło.

 Nasza Pani Sołtys jest nadzwyczaj aktywna i robi bardzo wiele dla swojej społeczności. Nigdy nie zasłania się brakiem czasu, lub „ważnymi sprawami”. Wiemy, że wolnego czasu ma mniej niż większość z nas, mimo to zawsze wykroi czas dla każdego z nas. Nasze wyrazy uznania .

Podobno: Święto sołtysów staje się bardziej popularne na wsiach. Ale nie w naszej. Bo gdzie mielibyśmy świętować? Błoto poroztopowe zniechęca na świętowanie w plenerze. Zwalić się do domu sołtys, nie wypada. W dodatku żyjemy w bardzo dobrych stosunkach z okolicznymi sołtysami. Ich też chcemy zaprosić. Więc propaganda o popularności bierze "w łeb". Godnych podziękowań za ciężką pracę i działania na rzecz mieszkańców, organizowanie spotkań, biesiad, imprez i konkursów zapewne w tym dniu nie doczekają się. Rok temu proponowałem: w przyszłym roku połączyć siły i zorganizować uroczystość, by podziękować w bardziej namacalny sposób sołtysom z naszej okolicy. Odzewu brak. Widocznie nie potrafimy pamiętać o dbających o nas.

Może nie od razu pomniki stawiać. Ale coś więcej niż życzenia?

„Niech dzięki Paniom i Panom Sołtysom polskie wsie pięknieją, stają się coraz bardziej zamożne i nowoczesne” – prezydent na Dzień Sołtysa 2017 r..

Pięknieją a w tej zamożności tracą i ubożeją. Czy sołtys swoje święto też musi sobie zorganizować?

-* w przededniu bo jutro "Koniec Świata" z okazji nieczynnej "Biedronki" może być przeszkodą w zakupie kwiatka 😉 .

1 komentarz do “W Dzień Sołtysa”

  1. Anna Pawlas

    Wracając z uczelni odwiedziłam Naszą Pani Sołtys Joanne Baran. Złożyłam życzenia i kwiaty w imieniu Mieszkańców Zaraszowa. Myślę, że było jej miło, że pamiętajmy i doceniamy to co dla Nas robi. Wszystkim Sołtysom również życzę wszystkiego najlepszego, dużo siły i energii w działaniu na rzecz lokalnych społeczności.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *