Uwaga grypa!

Uwaga grypa! Albo jak nie umrzeć na świńską grypę. Może do nas nie dotrze, ale nasz sąsiad, Ukraina walczy z grypą. Media alarmują: szaleje epidemia grypy, także niebezpiecznego szczepu „h1n1”; choruje już trzy miliony osób; zmarło już kilkadziesiąt osób.

Fakty: Stan epidemii nie bez powodu ogłoszono już w 18 obwodach, na 24.

To może warto się przygotować? – Warto. Po pierwsze wiedza. Zaczniemy, od objawów, by dać pewność, że jeszcze nie masz grypy i możesz spokojnie doczytać.

  • Jakie są objawy? Na początek nie wpadaj w panikę i nie pomyl przeziębienia z grypą. Jak już nie pamiętasz, to przypominam, przy grypie bolą nawet rzęsy i inne części ciała, nawet te które nie są częścią ciała. To by była ta zasadnicza różnica.
  • Czym jest grypa? Jest to paskudny wirus, a my jego poletkiem, wykorzystuje nas by się rozmnażać, bo rozmnażanie jest głównym elementem przetrwania. Więc poczuj się jako ważny element ewolucji i rodzic przyszłych wirusków. A za chwilę jako prarodzic, bo zarazisz wszystkich dookoła.
  • Skoro już się czujesz lepiej, to możemy przejść do meritum. By nie doszło do zarażenia wirusem powinniśmy unikać kontaktu z osobami chorymi. Czyli punkt pierwszy w programie – wykupić wycieczkę na Marsa. A że okres wylęgania choroby wynosi od 2 do 3 dni i jest bezobjawowy, to już możesz dać spokój z tą wycieczką. Czemu? Bo mimo braku objawów choroby chory zaraża w tym czasie innych.
  • Czekać, nie czekać? Czekać. Po pierwsze, przeciwciała wytwarzają się w organizmie dopiero po ok siedmiu dniach (pocieszające minus okres wylęgania). Po drugie i tak niewiele zrobimy. Ważne trzecie: skonsultuj się z lekarzem.
  • Apteka!!! Powoli. Pamiętaj, leki „nagrypowe” łagodzą jedynie objawy choroby, ale nie mają żadnego wpływu na samego wirusa grypy. Możesz złagodzić, ale nie przesadź. Wskazana duża ilości płynów, np. soków z malin, lipy, kwiatów bzu czarnego.
  • Uwagi końcowe. Na powikłania pogrypowe najbardziej narażeni są ludzie starsi i dzieci. Pamiętaj  niedoleczona, zaniedbana, „przechodzona” grypa niesie ryzyko poważnych powikłań. Wirus niszczy nam nabłonek migawkowy w drogach oddechowych, jego regeneracja trwa do miesiąca. Więc wzmacniamy się witaminkiem, wapienkiem, magnezikiem, albo jakimś multi-multi, przed i długo po spotkaniu z wirusem. No i oczywiście  – Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu!

uwaga grypa

Napisz swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *