3 Maja UROCZYSTOŚĆ NMP KRÓLOWEJ POLSKI Odpust w Kaplicy w Zaraszowie.
Był to czas Potopu szwedzkiego. Król ucieka na Śląsk, jednak na wieść o obronie Jasnej Góry w Częstochowie wraca na południe kraju.
1-go IV 1656 roku, przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej we Lwowie, Nuncjusz Papieski w Polsce celebrował uroczyście Mszę św. Na podniesienie król Jan Kazimierz zszedł z tronu, złożył berło i koronę i padł na kolana przed ołtarzem. Zaczynając od słów „Wielka Boga – Człowieka Matko, Najświętsza Dziewico” ogłosił Matkę Bożą szczególną Patronką Królestwa Polskiego. Przyrzekł szerzyć jej cześć, ślubował wystarać się u Stolicy Apostolskiej pozwolenie na obchodzenie Jej święta, obiecywał – po nastaniu pokoju – zaprowadzić w kraju sprawiedliwość.
Jednak dopiero w 1924 roku papież Pius XI na prośbę Episkopatu ustanowił Uroczystość Najświętszej Maryji Panny Królowej Polski. Nie przypadkowo wybrano dzień 3-ci V – dzień uchwalenia w 1791 roku pierwszej Polskiej Konstytucji. Starano się tym wyborem podkreślić łączność Uroczystości ze szczególna obecnością Maryji w historii naszego narodu. W 300-ą rocznicę Ślubów Lwowskich Jana Kazimierza, 26 sierpnia 1956 r. miały miejsce Jasnogórskie Śluby Narodu.
Tekst Ślubów. Autorem tekstu ślubowania był uwięziony wówczas Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Jasnogórskie Śluby Narodu rozpoczynały przygotowania do Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski.Więcej i z linkami

Kategorie: Newsy

2 komentarze

Krzysztof · 2 maja 2012 o 19:16

W czasie gdy patriotyzm nazywany jest nacjonalizmem a patrioci wyzywani od faszystów proponuje lekture refleksji Ks. Dariusza Kowalczyk zamieszczona na Deon.pl

http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,694,ojczyzna-i-patriotyzm.html

Refleksje ciekawe, ale w dyskusji – co ciekawe – pojawiają się próby „rozmycia” pojęcia patriotyzmu w stylu: „bo Polakiem może być każdy” . Widać jak niektórym środowiskom patriotyzm „potaniał”.

Zbigniew · 2 maja 2012 o 21:51

„co dziś tzw. elity artystyczne nam proponują.”
Co proponują tzw elyty mieniące się autorytetami…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *