To już jesień

To już jesień astronomiczna. Wczoraj o 10:20 nasza GWIAZDA – Słońce przeszło przez tzw. punkt Wagi. Tym samym nastąpiła równonoc jesienna, to spowodowało, że rozpoczęła się astronomiczna jesień. Gdy następuję równonoc promienie słoneczne padają na równik pod kątem dziewięćdziesięciu stopni, potem na półkuli północnej dni są coraz krótsze, a noce coraz dłuższe, a na półkuli południowej na odwrót, zaczęła się wiosna. Warto dodać,że na naszej szerokości geograficznej faktyczne zrównanie dnia z nocą następuje około 2,5 doby później.

To już jesień To już jesień

Jak spotkasz jesień, daj znać. Jesień astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do momentu przesilenia zimowego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 23 września a 22 grudnia (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Podczas jesieni astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa.

Jerzy Jelcow

Niespodziewanie znalazłem się na tym świecie i postanowiłem, że jakiś czas tu pozostanę. Aby ta moja obecność nie była daremna, to promuję otaczający mnie świat. Może dzięki temu ktoś co ma gorzej, będzie wiedział gdzie jest lepiej.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.