Jak co roku w Zaraszowskiej Kaplicy przygotowano piękną szopkę.    Dziękujemy wykonawcom.

„Pierwszą na świecie pierwszą na świecie żywą szopkę bożonarodzeniową zorganizował  24 grudnia 1223 św Franciszek z Asyżu. Było to w Greccio . Przedstawiała ona wnętrze stajenki betlejemskiej w naturalnej skali, wraz z osobami i żywymi zwierzętami. (…) Franciszek pragnął w ten sposób przybliżyć prostym ludziom tajemnicę zbawienia. Grotę wypełniono sianem. Braciszkowie złożyli na nim wyrzeźbioną w drzewie figurkę Jezusa, a obok niego ustawili żywego woła i osła. W postacie Świętej Rodziny wcielili się mieszkańcy Greccio. Odegrali oni na żywo scenę narodzenia.(…) Po śmierci św. Franciszka, jego zakon kontynuował zwyczaj budowania szopek. Okazało się, że ten prosty sposób prezentowania treści ewangelicznych w szczególny sposób trafia do wiernych. (…)

W Polsce tradycja ta zapoczątkowana została u schyłku XIII wieku przez zakon franciszkanów, który w tym czasie osiedlił się w naszym kraju. Do dzisiaj szopki cieszą się dużą popularnością. Obecnie są stawiane niemal we wszystkich świątyniach.”

https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/749505,Komu-zawdzieczamy-pierwsza-szopke

Zdjęcia.


Krzysztof

Zachowajmy wiarę oraz spokój, pogodę ducha i optymizm we wzajemnych relacjach!

1 komentarz

Krzysztof · 15 stycznia 2018 o 10:21

I znów mogę tylko żałować (i żałuje!) że nie byłem z Wami. Piękne Jasełka! Dziękuję za film i gratuluje zaangażowania wykonawcom i przygotowującym; dzieciom i nauczycielom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.