gra w palanta

Święto Palanta

We wtorek po Wielkanocy w Grabowie k/ Łęczycy odbywa się Święto Palanta.

Władzę nad Grabowem przejmuje ubrany w czarną pelerynę, kapelusz, obdarzony berłem król Palanta, który oficjalnie rozpoczął wspólne świętowanie, wybijając palantową piłeczkę.

Nasz film.

Podczas rozegranego meczu jak co roku rzemieślnicy grabowscy biegali pomiędzy „niebem” i „piekłem”. Wyjaśniamy, iż w meczu biorą udział dwie drużyny złożone z członków Klubu Palanta. Boisko zakończone jest dwoma bazami: „piekłem” i „niebem”. Drużyna zaczynająca grę ustawia się w „niebie” i każdy z zawodników wybija kijem piłkę jak najdalej w kierunku „piekła”. Kiedy odbije poprawnie piłkę biegnie na koniec boiska, a przeciwnicy muszą go „zniszczyć”, czyli zatrzymać trafiając w niego piłką. Gdy zawodnikowi uda się wrócić z powrotem do „nieba”, zdobywa punkt.

Gra w palanta to jedna z najstarszych tradycji środkowej Polski, na której najprawdopodobniej wzorował się baseball – popularna gra w Stanach Zjednoczonych. Tradycja gry w palanta według przekazów sięga XIV wieku. Na pomysł przedłużenia świąt wpadli członkowie cechu rzeźniczego.

Pierwszymi kijami, jakich używali rzemieślnicy, były te, na których wędzono kiełbasy. Źródło lowicz.gosc.pl

Napisz swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *