Św Mikołaj, Biskup

     Mikołaj urodził się w Grecji na początku IV wieku . Był biskupem Miry (Azja Mniejsza). W działalności pasterskiej odznaczał się wrażliwością na ludzką biedę i nieszczęście. Swoją pomoc ofiarował dyskretnie lub anonimowo. (…)
     Postać Świętego, mimo braku wiadomości o jego życiu, jest jedną z najbardziej barwnych w hagiografii. Był tematem wielu legend. Jego relikwie od roku 1087 znajdują się w Bari. W XIII wieku pojawił się zwyczaj rozdawania w szkołach pod patronatem św. Mikołaja stypendiów i zapomóg. Przekształcił się później w zwyczaj ofiarowania prezentów, zwłaszcza dzieciom.
     Św. Mikołaj jest patronem  (…) bednarzy, cukierników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy, panien, piekarzy, pielgrzymów, piwowarów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, więźniów, żeglarzy. 
     W ikonografii św. Mikołaj przedstawiany jest w stroju biskupa z pastorałem i workiem prezentów.       https://www.apostol.pl/czytelnia/swieci-blogoslawieni/święty-mikołaj-biskup

Na początku XX wieku postać św Mikołaja zeświecczono i wykorzystano w reklamie Coca Coli. Potem w ramach dalszego desakralizowania postaci komuniści nazwali go Dziadkiem Mrozem. Patologie te są dziś bardzo popularne, chociaż, na szczęście, coraz częściej wraca się do tradycyjnej i historycznie poprawnej postaci św Biskupa.  

Zdjęcia.

Napisz swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *