Do Widawy trafiłem w dn 9 – 16 września 2017. Był to tydzień poprzedzający piękny Jubileusz 600 lecia istnienia Parafii w Widawie. Pobernardyńskim kościołem i klasztorem opiekuje się z wielką gorliwością ks Proboszcz Jarosław Leśniak. Dba o ducha parafian we wszystkich wymiarach, min przypominając o historii Polski, miasta i parafii.

W ubiegłym roku, w czerwcu:

Niezwykle ciekawym pomysłem okazało się udostępnienie do zwiedzania przez proboszcza widawskiej parafii ks. Jarosława Leśniaka wnętrza zabytkowego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św. Przewodnicy, ubrani w pobernardyńskie habity, oprowadzali zwiedzających po zakątkach kościoła, do których na co dzień nie ma dostępu. Spacerujący po klasztornych korytarzach i dziedzińcu mnisi sprawili, że klasztor na chwilę ożył i odzyskał swoją dawną atmosferę, a obecni tam ludzie mieli wrażenie, że czas stanął w miejscu.” – pisano w lokalnej prasie.

Potem SGRH (Samodzielna Grupa Rekonstrukcji Historycznej) z Widawy, we współpracy z Księdzem Proboszczem i zaproszonymi gośćmi przedstawiła historię Chrztu Polski. W tym roku rekonstruktorzy odtworzyli obozowisko powstańców z oddziału Józefa Oxińskiego, który gościł w miejscowym klasztorze w czasach powstania styczniowego. Zadeklarowali,też, że za rok, na III już Widawskich Spotkaniach Z Historią odtworzony zostanie okres odzyskiwania niepodległości po I wojnie światowej.

Zaintrygowany takimi wieściami pojechałem na Uroczystości Jubileuszowe (17 IX br.), a przede wszystkim, co tu ukrywać, na odbywający się po nich festyn. Ponieważ Uroczystościom parafialnym towarzyszyło odsłonięcie obelisku upamiętniającego Tadeusza Kościuszkę, rekonstruktorzy wcielili się w postacie kosynierów.

Oczywiście zaprosiłem ich do Zaraszowa i nie powiedzieli nie. Wpisali wyjazd w plany na lipiec przyszłego roku. 100 – lecie Odzyskania Niepodległości! Zapowiada się pięknie!!!

Zdjęcia (rekonstruktorzy + festyn)

 

 

adres SGRH na fb

https://www.facebook.com/Samodzielna-Grupa-Rekonstrukcji-Historycznej-575897375788221/

źródła:

http://radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=24748

http://www.widawa.pl/asp/_pdf.asp?typ=13&menu=1&artykul=215&akcja=artykul


Krzysztof

Zachowajmy wiarę oraz spokój, pogodę ducha i optymizm we wzajemnych relacjach!

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *