Setna rocznica szkoły w Zaraszowie

W listopadzie mija setna rocznica szkoły w Zaraszowie. “Szkoła w Zaraszowie została otwarta w roku 1916. Nauka rozpoczęła się w listopadzie w wynajętej izbie bez podłogi.” – cytat z najstarszej zachowanej kroniki.  Kronika P. Bronisławy Banasiówny którą znajdziesz u nas na forum.

Co ma setna rocznica szkoły w Zaraszowie do dys… (grafii, leksji 😉 )

 

Może to, że wszyscy wiedzą, że jest,Setna rocznica szkoły w Zaraszowieniektórzy wiedzą gdzie, a nieliczni wiedzą co zawiera, stuletnia kronika szkoły.Przez sto lat nikt nie dokonał przepisania ww kroniki do postaci łatwo przyswajalnej, szczególnie dla młodzieży. Przyznam, że osobiście kiepsko radzę sobie z tekstem pisanym. A szczególnie pismo moich pociech było dla mnie zawsze zbiorem hieroglifów. I widząc oceny nauczycieli poniżej ww plątaniny znaczków, podziwiałem kunszt zawodu nauczyciela. Podziw szczery. My znamy jeden, dwa języki a taki nauczyciel musi znać ich wiele, bo takich “bazgrografów” ma kilku – kilkunastu w klasie. Skąd te wnioski? Na nie tak dawny zebraniu rodzicielskim Pani wspomniała, że 80% uczniów dysponuje jakim “dys”. Wiadomo w erze poprawności, bezstresowości i komputerów niema mowy o kaligrafii. Młodzież też lepiej przyswaja pismo “maszynowe”. Może okrągła rocznica zachęci kogoś do podjęcia wyzwania i wszystkie dziesięć stron będzie dostępne w wersji elektronicznej. Więcej!

Wyzywam szkolną młodzież

Bez konsultacji z resztą ekipy zaraszow.pl już dziś obiecuję nagrodę dla osoby-osób, którzy zechcą przepisać i przysłać do publikacji ww kronikę. Oczywiście można samodzielnie publikować na naszej stronie. Podpowiedź: zmawiając się w pięć osób – po dwie strony, dziesięć – po jednej. Pod kroniką na forum data wpisu: 22-08-2011, 23:16 czytamy:

Może ktoś kiedyś przepisze…

Życzenia

W imieniu zaraszow.pl Wszystkiego co najlepsze życzymy Szkole, Gronu Pedagogicznemu, uczniom. Wszystkim byłym i obecnym.

By wspominało się łatwiej, kilka zdjęć.

Jerzy Jelcow

Niespodziewanie znalazłem się na tym świecie i postanowiłem, że jakiś czas tu pozostanę. Aby ta moja obecność nie była daremna, to promuję otaczający mnie świat. Może dzięki temu ktoś co ma gorzej, będzie wiedział gdzie jest lepiej.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.