Setna rocznica szkoły w Zaraszowie

W listopadzie mija setna rocznica szkoły w Zaraszowie. „Szkoła w Zaraszowie została otwarta w roku 1916. Nauka rozpoczęła się w listopadzie w wynajętej izbie bez podłogi.” – cytat z najstarszej zachowanej kroniki.  Kronika P. Bronisławy Banasiówny którą znajdziesz u nas na forum.

Co ma setna rocznica szkoły w Zaraszowie do dys… (grafii, leksji 😉 )

 

Może to, że wszyscy wiedzą, że jest,Setna rocznica szkoły w Zaraszowieniektórzy wiedzą gdzie, a nieliczni wiedzą co zawiera, stuletnia kronika szkoły.Przez sto lat nikt nie dokonał przepisania ww kroniki do postaci łatwo przyswajalnej, szczególnie dla młodzieży. Przyznam, że osobiście kiepsko radzę sobie z tekstem pisanym. A szczególnie pismo moich pociech było dla mnie zawsze zbiorem hieroglifów. I widząc oceny nauczycieli poniżej ww plątaniny znaczków, podziwiałem kunszt zawodu nauczyciela. Podziw szczery. My znamy jeden, dwa języki a taki nauczyciel musi znać ich wiele, bo takich „bazgrografów” ma kilku – kilkunastu w klasie. Skąd te wnioski? Na nie tak dawny zebraniu rodzicielskim Pani wspomniała, że 80% uczniów dysponuje jakim „dys”. Wiadomo w erze poprawności, bezstresowości i komputerów niema mowy o kaligrafii. Młodzież też lepiej przyswaja pismo „maszynowe”. Może okrągła rocznica zachęci kogoś do podjęcia wyzwania i wszystkie dziesięć stron będzie dostępne w wersji elektronicznej. Więcej!

Wyzywam szkolną młodzież

Bez konsultacji z resztą ekipy zaraszow.pl już dziś obiecuję nagrodę dla osoby-osób, którzy zechcą przepisać i przysłać do publikacji ww kronikę. Oczywiście można samodzielnie publikować na naszej stronie. Podpowiedź: zmawiając się w pięć osób – po dwie strony, dziesięć – po jednej. Pod kroniką na forum data wpisu: 22-08-2011, 23:16 czytamy:

Może ktoś kiedyś przepisze…

Życzenia

W imieniu zaraszow.pl Wszystkiego co najlepsze życzymy Szkole, Gronu Pedagogicznemu, uczniom. Wszystkim byłym i obecnym.

By wspominało się łatwiej, kilka zdjęć.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *