Bychawa

Przegląd Zespołów i Kapel Ludowych – Bychawa 2018

Stowarzyszenie Razem dla Kultury i Bychawskie Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych wraz z Bychawskim Centrum Kultury – organizuje pierwszy Przegląd Zespołów i Kapel Ludowych, który odbędzie się niedzielę 17 czerwca 2018 roku początek godz. 14.00.

Data imprezy nie została wybrana przypadkowo. Założyliśmy, że przegląd będzie nawiązywać do słowiańskich tradycji, kojarzonych m.in. z Nocą Świętojańską, która odbędzie się tego samego dnia i w tym samym miejscu. Wprawdzie według kalendarza wypada ona tydzień później, ale wzięliśmy pod uwagę sugestie kibiców, którzy zechcą tego dnia obejrzeć występ naszej reprezentacji na Mundialu.

Udział w przeglądzie zapowiedziało osiem zespołów ludowych z gmin Garbów, Jabłonna, Konopnica, Niedrzwica Duża i Bychawa.

Oprócz występów, prowadzący zespoły podpowiedzą jak się tworzy takie grupy, będą mówić jak się z nimi pracuje, a także przekonywać o konieczności podtrzymywania dawnych tradycji i obyczajów w społecznościach lokalnych.

Uczestników przeglądu oceni profesjonalne jury, poza konkursem zagra Kapela Cyja, a występom będą towarzyszyć gry i zabawy dla najmłodszych oraz konkurs potraw regionalnych z powiatu lubelskiego. Stowarzyszenia, KGW i osoby indywidualne mogą zgłaszać swoje propozycje do organizatorów, a nagrody dla uczestników kulinarnej rywalizacji ufundował starosta lubelski – honorowy patron imprezy.

Takiego przeglądu zespołów ludowych w Bychawie jeszcze nie było.

Ostatnim punktem niedzielnej imprezy będzie zabawa przy dźwiękach zespołu ludowego „Muzykanty” z Jabłonny.

Pierwszy Przegląd Zespołów i Kapel Ludowych jest współfinansowany ze środków unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, które stowarzyszenie pozyskało za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Kraina wokół Lublina”.

Natomiast organizację Nocy Świętojańskiej wsparł burmistrz Bychawy, który jest również honorowym patronem przeglądu i fundatorem nagród. Źródło bychawa.pl

Napisz swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *