Przedstawiciele Zaraszowa pielgrzymowali na Jasną GóręWczoraj w wigilię Uroczystości Narodzenia Najświętszej Marii Panny – 8 IX 2017 (u nas, w Polsce, Matki Bożej Siewnej) przedstawiciele Zaraszowa pielgrzymowali na Jasną Górę, do naszego Narodowego Sanktuarium. Oczywiście, była to wyprawa różna od tej do zaprzyjaźnionych Wilkowyj. Ale nie od dziś wiadomo, że Zaraszów jest „do tańca i do różańca” – jak mawiali starożytni zaraszowiacy.

Wczoraj o 15:30 przed Cudownym Obrazem, odprawiłem Mszę św w intencji: żyjących i zmarłych z rodziny, i za żyjących i zmarłych przyjaciół, znajomych i tych, którzy chcieliby nimi zostać.

A kto jest moim/naszym przyjacielem, jest też przyjacielem Zaraszowa. Więc i za wszystkich przyjaciół Zaraszowa, ale też za wrogów i nieprzyjaciół modliliśmy się na Jasnej Górze.

Tu zawsze byliśmy wolni” Kard Stefan Wyszyński, „Dziś gdy wokół nas niepokój gdzie się człowiek schronić ma, gdzie ma pójść jak nie do matki, która ukojenie da...” z piosenki młodzieżowej.

Przedstawiciele Zaraszowa pielgrzymowali na Jasną Górę – Zdjęcia.

 

A 4 czerwca 1979 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mówił::

Tyle razy przybywaliśmy tutaj! Stawaliśmy na tym świętym miejscu, przykładaliśmy niejako czujne pasterskie ucho, aby usłyszeć, jak bije serce Kościoła i serce Ojczyzny w Sercu Matki. Jasna Góra jest przecież nie tylko miejscem pielgrzymek Polaków z Polski i całego świata. Jasna Góra jest Sanktuarium Narodu. Trzeba przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć, jak bije serce Narodu w Sercu Matki. Bije zaś ono, jak wiemy, wszystkimi tonami dziejów, wszystkimi odgłosami życia. Ileż razy biło jękiem polskich cierpień dziejowych! Ale również okrzykami radości i zwycięstwa! Można na różne sposoby pisać dzieje Polski, zwłaszcza ostatnich stuleci, można je interpretować wedle wielorakiego klucza. Jeśli jednakże chcemy dowiedzieć się, jak płyną te dzieje w sercach Polaków, trzeba przyjść tutaj. Trzeba przyłożyć ucho do tego miejsca. Trzeba usłyszeć echo życia całego Narodu w Sercu jego Matki i Królowej! A jeśli bije ono tonem niepokoju, jeśli odzywa się w nim troska i wołanie o nawrócenie, o umocnienie sumień, o uporządkowanie życia rodzin, jednostek, środowisk, trzeba przyjąć to wołanie. Rodzi się ono z miłości matczynej, która po swojemu kształtuje dziejowe procesy na polskiej ziemi.

więcej o Jasnogórskim Sanktuarium:
https://pl.aleteia.org/2017/07/06/dlaczego-to-jasna-gora-jest-najbardziej-popularnym-miejscem-pielgrzymkowym/


Krzysztof

Zachowajmy wiarę oraz spokój, pogodę ducha i optymizm we wzajemnych relacjach!

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *