Powstanie listopadowe

Powstanie listopadowe, wojna polsko-rosyjska 1830-1831 – polskie powstanie narodowe przeciw Rosji, które wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, a zakończyło się 21 października 1831 roku. Zasięgiem swoim objęło Królestwo Polskie i część ziem zabranych (Litwę, Żmudź i Wołyń). Z forum: jadąc od strony Bychawy, przed Kosarzewem, naprzeciwko kapliczki, po drugiej stronie szosyBychawa-Krzczonów, w miejscu kępy zarośli, jest grób powstańca lub powstańców listopadowych. Kolejne miejsce pochówku z tamtego okresu jest podobno na Skawinku (jest tam krzyż albo kapliczka). Pierwsze trzy zdjęcia (…przed Kosarzewem…) Właściwie cmentarze to nie są „pamiątki”, to są znaki i świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń. Tym niemniej ten dział będzie chyba najlepszy, aby tu zamieszczać zdjęcia i opracowania o Cmentarzach Wojennych.

Na początek artykuł p. Marka Kuny o Kwaterze Wojennej na Cmentarzu Parafialnym w Bychawie,
zamieszczony w Głosie Ziemi Bychawskiej nr 210 str 10-11..
Polecam to opracowanie jak i caly cykl p. Kuny „Trasy turystyczne po Bychawie i okolicach” publikowany w Głosie…

Odnośnie polecanego wyżej opracowania mam uwagę, a właściwie dopowiedzenie.
Autor pisze m.in:
„Na obrzeżu, pomiędzy mogiłami a nawet na nich wyrosło wiele współczesnych grobów. Pierwsze w latach 60., ostatni wykopano niedawno. Ktoś to zrobił, ktoś na to zezwala. Świadomie czy przypadkiem? Co by tu jeszcze sp… panowie? Gdyby tak pod Arnhem, Falaise, na Monte Cassino w polskiej kwaterze pochował ktoś swoich krewnych z poległymi nie mających nic wspólnego? Słowa „profanacja”, „barbarzyństwo” byłyby określeniami najłagodniejszymi.” (cyt z w/w artykułu)

Rozumię oburzenie autor i nawet je podzielam – chociaż nie „dosłownie”!
Bardzo źle się stało, że współczesne groby umieszczono między kwaterami wojennymi.
Ale dlaczego do tego doszło?
Z tego co wiem, to od końca lat 60-tych na Cmentarzu Parafialnym w Bychawie zaczęło brakować miejsc do pochówku. Wąski pasek ziemi doklejony w tych latach do cmentarza od str. zachodniej był przyłowiową kroplą…  Więcej na forum.

Myśli

 1. Ja pisałem o kępie ale nie tej z powyższych zdjęć, tylko o tej
  https://www.google.pl/maps/place/Bychawa/@50.9924552,22.592022,3a,75y,191.59h,90t/data=!3m4!1e1!3m2!1sX04ge2NoLkjUAripLYeKoA!2e0!4m2!3m1!1s0x4722e327c5519e8f:0x103b096b96b0d017
  co nie znaczy, że miałem rację (mogłem źle zrozumieć opisywane miejsce)
  Kępa na polnej drodze z Zaraszowa do Kosarzewa (ta na zdjęciach) też ma swoją historię. Coś tam podobno straszyło czy może ktoś zginął?

  Pozdrawiam.
  300sl

Napisz swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *