3 września w SP w Zaraszowie podobnie jak w tysiącach szkół w Polsce rozpoczął nowy rok szkolny, z tą jednak różnicą, że to co dla innych uczniów, rodziców, nauczycieli było oczywiste, dla społeczności naszej wsi stało się wyjątkowe i szczególne. Wszak mogłoby w Zaraszowie nie być początku roku szkolnego.
Szkoła Podstawowa w Zaraszowie istnieje wyznaczając kolejny etap historii i tradycji miejscowości. Placówka funkcjonuje jako szkoła niepubliczna na prawach szkoły publicznej.
Nowy rok rozpoczął się od Mszy Św. odprawionej w miejscowej kaplicy przez Ojca Krzysztofa – absolwenta naszej szkoły i chlubę naszej społeczności. W pamięci została homilia o niezwykłej wymowie. Ksiądz we właściwym sobie stylu anegdoty opowiedział historię człowieka, który wszedł w posiadanie tajemniczej księgi wskazującej drogę do skarbu. Aby ją przeczytać, musiał nauczyć się wielu języków i spędzić nad lekturą wiele długich lat. Kiedy otworzył książkę na ostatniej stronie – tej która miała odsłonić skarb – zdumiał się i zamiast papierowej kartki znalazł lustro odbijające jego własny wizerunek – wizerunek człowieka mądrego, wykształconego, szczęśliwego, obdarowanego przez władcę w dowód uznania ręką królewskiej córki.
Głęboka wymowa metaforycznej anegdoty opowiedzianej w tym szczególnym dniu może być ważnym przesłaniem dla działalności szkoły: człowiek to największy skarb.
Na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego obecny był również p. Jacek Łyś prezes
Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Zaraszów i Okolic, który podkreślił zaangażowanie wielu osób w proces tworzenia nowej szkoły, dzięki czemu uczniowie mogli rozpocząć kolejny rok nauki w swojej szkole, bo dla nich nic się nie zmieniło, ten sam budynek, ci sami koledzy i nauczyciele, ta sama atmosfera itd.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *