Nie musisz wozić dowodu ani polisy

Dla kierowców, zwłaszcza tych zapominalskich przyjemna (stuzłotowa) wiadomość. Od 4 czerwca br., nie będzie już konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego czy papierowej polisy ubezpieczenia OC.

Autocentrum.pl donosi: 

Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu posłowie przegłosowali projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, która wprowadzana zmiany do funkcjonowania systemu CEPiK 2.0, a także znosi obowiązek posiadania przy sobie przez kierowcę dowodu rejestracyjnego czy też papierowego potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC.
Zgodnie z przyjętą nowelizacją, za którą głosowało 255 posłów, a 153 było przeciw (26 wstrzymało się), system CEPiK 2.0 będzie wdrażany etapami. To odpowiedź na ubiegłoroczne problemy z funkcjonowaniem bazy CEP, które uwidoczniały się w wielu wydziałach komunikacji na terenie naszego kraju przy okazji rejestracji nowych bądź używanych aut.

Stopniowe wdrażanie pozostałych funkcjonalności systemu CEPiK 2.0 ma wyeliminować ryzyka związane z wprowadzaniem wielu nowych funkcjonalności jednocześnie, co mogłoby doprowadzić do paraliżu całego systemu. O uruchomieniu kolejnej funkcjonalności systemu Ministerstwo Cyfryzacji będzie informować z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Cały CEPiK 2.0 będzie już w pełni funkcjonalny najwcześniej za ok. dwa lata.

Dla kierowców, zwłaszcza tych zapominalskich, a także często zmieniających auta (np. posiadających kilka w domu czy firmie), ważna powinna być inna zmiana przepisów. Zgodnie z nowelą, która zacznie obowiązywać 4 czerwca br., nie będzie już konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego czy papierowej polisy ubezpieczenia OC. W przypadku kontroli drogowej policjanci będą zdalnie weryfikować istnienie polisy OC oraz ważność dowodu rejestracyjnego. W przypadku np. nieprawidłowości z autem w bazie zostanie wpisana odpowiednia adnotacja. Gdy powód wirtualnego zatrzymania dowodu rejestracyjnego zostanie usunięty, również w bazie wspomniany wpis zostanie skasowany.

Obowiązek posiadania dowodu rejestracyjnego pozostanie jeszcze póki co podczas obowiązkowego badania technicznego. Po jego pozytywnym przejściu w dowodzie w dalszym ciągu będą wbijane pieczątki.

Kolejną nowością będzie przesyłanie informacji do CEPiK-u o złomowanym aucie bezpośrednio przez stacje demontażu pojazdów.

Jerzy Jelcow

Niespodziewanie znalazłem się na tym świecie i postanowiłem, że jakiś czas tu pozostanę. Aby ta moja obecność nie była daremna, to promuję otaczający mnie świat. Może dzięki temu ktoś co ma gorzej, będzie wiedział gdzie jest lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *