Zapraszamy do zwiedzania. Najnowocześniejszy dworzec i to  nie tylko w Łodzi, ale w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie.

Najnowocześniejszy, multimodalny*, podziemny dworzec.

Najnowocześniejszy dworzec
Budowa podziemnego dworca Łódź Fabryczna – największa tego typu inwestycja w Polsce, łącząca kolej, komunikację autobusową, miejską i ruch samochodowy – trwała pięć lat.
Inwestycja, kosztowała 1,75 mld zł brutto. W planach jest wybudowaniu w mieście tunelu średnicowego łączącego dworzec z Łodzią Kaliską i Łodzią Żabieńcem.
Podróżni wysiadają na peronach znajdujących się 16 m pod ziemią; do każdego z nich dociera światło słoneczne, co jest możliwe dzięki szklanym panelom zamontowanym na dachu. Kasy i poczekalnie znajdują się na poziomie 8 m pod ziemią.
(…)
Według nowego rozkładu od niedzieli przez nowy dworzec kursować będzie średnio 128 pociągów, w tym 36 PKP Intercity, 36 ŁKA i 56 Przewozów Regionalnych. Obiekt jest w stanie obsłużyć ok. 150 pociągów dziennie.

Galeria zdjęć.

Dziękujemy autorowi za nadesłanie zdjęć.

Dzięki tej inwestycji rozpoczyna się „nowa Łódź obiecana”. „Budujemy nowe centrum, które ma stać się wizytówką miasta. Jednym z jego elementów jest ten dworzec. Z niego idzie energia, która – mam nadzieję – przełoży się na całe miasto” – powiedziała Pani Prezydent Miasta. Dodała, że ważne jest, aby powstał tunel, który da szansę na „jeszcze lepsze skomunikowanie miasta wewnątrz i spowoduje, że ten węzeł multimodalny*, będzie również takim węzłem dla całej Polski”.
Piszę wp.pl

Dworzec otwarto w niedzielę 11 XII br. Pierwszy pociąg przyjechał ze Skierniewic.

* Transport multimodalny – oznacza przewóz osób lub towarów, przy użyciu dwóch lub więcej rodzajów transportu.


Krzysztof

Zachowajmy wiarę oraz spokój, pogodę ducha i optymizm we wzajemnych relacjach!

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *