Na pstrąga, a wyszło jak zwykle

Na pstrąga, a wyszło jak zwykle, to tytuł naszego filmu. Efekt nieudanej wyprawy na pstrąga; czy nieudanej? Malownicza rzeka Bystrzyca, kraina pstrąga i lipienia. Miejscowość Strzyżewice woj. Lubelskie ulokowana nad tą rzeczką. Strefa no kill, złów i wypuść. Co do strefy, na rzece Bystrzycy od brodu powyżej młyna w Kiełczewicach Górnych do mostu w Strzyżewicach, oraz od jazu piętrzącego w Osmolicach do jazu w Prawiednikach.

Nie jest to pierwszy nasz film. Pierwszym był film “Z Kiełczewic do Strzyżewic” Z Kiełczewic do Strzyżewic, film z lotu ptaka nad rzeczką pstrąga i lipienia Bystrzycą w towarzystwie gołębi.

Na pstrąga

O Strzyżewicach: dawna legenda podaje, iż nazwa wsi mogła swój rodowód otrzymać od strzyżenia owiec, lub też od słowa strzec (chronić). I że też przed rokiem 1375 nosiła nazwę Długi Bród, od szerokiej przeprawy przez dolinę rzeki Bystrzycy (widzimy jak z roku na rok rzeki zanikają), przecinającej stary szlak handlowy wiodący z Rusi przez Krasnystaw – Bychawę – Strzyżewice – Niedrzwicę – Bełżyce do Kazimierza nad Wisłą. … Stróże, straże – Natomiast gdy dostrzegły karawanę kupiecką wyjeżdżały jej naprzeciw i służyły jej za eskortę. Z tej racji z czasem zmieniono nazwę osady z Długiego Brodu na Strzezonicze. Strzezonicze na skutek różnej łacińskiej pisowni zmieniła nazwę na Strzyżowice, później na Strzyżewice. Więcej o Strzyżewicach.

Po złowieniu kataru mamy chwilę na refleksję, ew. pytania. Czym są owe krainy? Na to pytanie odpowiada Wiki – nasza stara przyjaciółka.

Kraina pstrąga – obejmuje górny bieg potoku wraz ze strefą źródliskową, o zimnej (temperatura raczej nie przekracza 10 °C), przejrzystej i wartko płynącej wodzie, dnie kamienistym i żwirowym. Gatunkiem wiodącym jest pstrąg potokowy (Salmo trutta), towarzyszącym głowacz białopłetwy (Cottus gobio).

Kraina lipienia – obejmuje dolny bieg potoku górskiego, z wartkim prądem, chłodną wodą i urozmaiconym dnem, gatunkiem wiodącym jest lipień (Thymallus thymallus), towarzyszącymi są: kleń (Leuciscus cephalus) oraz świnka (Chodrostoma nasus)

Jerzy Jelcow

Niespodziewanie znalazłem się na tym świecie i postanowiłem, że jakiś czas tu pozostanę. Aby ta moja obecność nie była daremna, to promuję otaczający mnie świat. Może dzięki temu ktoś co ma gorzej, będzie wiedział gdzie jest lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *