policja

Metoda na wnuczka – KP Bychawa

KP Bychawa ostrzega – Z racji nieustających oszustw metodą na tzw. "wnuczka" czy "policjanta" podpowiemy jak nie dać się przestępcom, czy jak w prawidłowy sposób zareagować na telefon od oszusta.

Policjanci by dotrzeć do jak największej grupy seniorów działają na wielu płaszczyznach. W profilaktykę zaangażowani są dzielnicowi, którzy w bezpośrednich rozmowach z ludźmi przestrzegają, apelują o rozwagę i edukują jak uchronić się przed oszustwami działającymi metodą „na policjanta” i „na wnuczka”. Policjanci uczestniczą także w zebraniach organizowanych przez Urzędy Gminy, współpracują z zarządcami spółdzielni, biorą udział w dyskusjach na różnego rodzaju pogadankach ze społeczeństwem.

Aby nie dać się oszukać pamiętaj, że:

✅ Policjanci nie dzwonią z prośbą o udział w tajnej operacji, nie zachęcają do przelania pieniędzy, wzięcia kredytu ani zostawienia gotówki w danym miejscu lub oddania jej komuś.
✅ Pamiętaj, że policjant podaje nazwisko i stopień.
✅ Jeśli ktoś dzwoni przez domofon i podaje się za policjanta, zapytaj w jakiej sprawie przychodzi. Możesz wyjść, zamknąć dom/mieszkanie i poprosić o wylegitymowanie się.
✅Gdy policjant pokazuje Ci legitymację, zwróć uwagę na jej wygląd. Legitymacja policyjna jest ważna od 1 stycznia 2015 r. do 2018 r. Dokumenty wystawione wcześniej są nieaktualne. Na legitymacji policjanta można znaleźć datę ważności, godło Polski, gwiazdę policyjną, numer legitymacji, numer identyfikacyjny, stopień, imię i nazwisko oraz fotografię policjanta. Legitymacja przypomina dowód osobisty, jest koloru jasno niebieskiego.
✅ Jeśli policjant przychodzi osobiście, zwróć uwagę na jego strój i odznakę. Mundur policyjny jest granatowy uszyty według ściśle określonego wzoru. Odznaka policyjna ma kształt gwiazdy policyjnej i jest zaopatrzona w numer identyfikacyjny.
✅ Gdy masz wątpliwości co do tego czy osoba podająca się za policjanta jest nim rzeczywiście, możesz zadzwonić na 997 i podać nazwisko i numer identyfikacyjny tej osoby albo zażądać wyjaśnienia sprawy, w której przyszli/dzwonią na komisariacie.
✅ Pamiętaj, że policjant zatrzymując od Ciebie jakiekolwiek rzeczy zawsze robi to w sposób procesowy czyli sporządza z tej czynności odpowiedni protokół.

Podobnie kwestia wygląda z próbami oszustw na "wnuczka". Gdy dostaniemy telefon od osoby podającego się z członka naszej rodziny, zachowajmy "chłodną" głowę i taki fakt czy ktoś potrzebuje od nas pomocy zweryfikujmy u innych członków swoich rodzin czyli np. dzwoniąc do nich

P. S. Nawiązałem współpracę z Osobą prowadzącą profil KP Bychawa na Facebooku (FB). I na naszej stronie będziemy publikować dla tych co nie mają konta na FB.

P. S. 2 Mam nadzieję, że niebawem zapoznam naszych czytelników bliżej z Komendą Policji w Bychawie.

1 komentarz do “Metoda na wnuczka – KP Bychawa”

 1. Biżuterię oraz 5 tys. zł. straciła wczoraj mieszkanka Lublina, która wpuściła do swojego domu nieznajome osoby podające się pracowników wodociągów. Mężczyźni pod pretekstem sprawdzenia kanalizacji dokonali kradzieży. Oszustów poszukują teraz policjanci i apelują o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.

  Do zdarzenia doszło wczoraj przed godz. 15. na terenie osiedla Błonie w Lublinie. Do jednego z mieszkań zapukał mężczyzna. Nieznajomy przedstawił się właścicielce jako pracownik wodociągów. Pod pretekstem sprawdzenia kanalizacji wszedł do mieszkania. Następnie odkręcając krany w kuchni sprawdzał, czy leci woda. Podobne czynności wykonywał w łazience. W pewnym momencie „hydraulik” zadzwonił po kolegę fachowca, by przyszedł pod ten adres. Następnie mężczyźni wykorzystując chwilowe zamieszanie w mieszkaniu i nieuwagę kobiety, przeszukali pomieszczenia.

  Kiedy „fachowcy” opuścili mieszkanie, starsza pani po około 10 minutach zorientowała się, że została okradziona. Z szuflady w pokoju zginęła gotówka w kwocie 5 tys. zł. a także biżuteria w postaci łańcuszka, pierścionka i bransoletki.

  O całym zdarzeniu 68-latka poinformowała Policję. Po sprawcach kradzieży niestety nie było już śladu. Jak ustalili mundurowi, byli to mężczyźni w wieku około 30 lat, ubrani na czarno. Na głowie mieli założone czapki. Obydwaj mieli zarost na twarzy.

  Mężczyzn poszukują teraz policjanci z VII komisariatu. Jednocześnie mundurowi przestrzegają przed przed działaniem wyrafinowanych oszustów. Pamiętajmy, że sprawcy stosują różne metody, aby wyłudzić od nas pieniądze. Aby dostać się do mieszkania wymyślają różne sytuacje. Podają się za pracowników gazowni, wodociągów itp. Pod byle pretekstem chcą wejść do mieszkania i wykorzystując nadarzającą się okazję dokonując kradzieży. Często na swoje ofiary wybierają osoby starsze i mieszkające samotnie. Zamykajmy drzwi wejściowe do mieszkania nawet w ciągu dnia. W przedpokoju nie pozostawiajmy torebek, portfeli i innych cennych przedmiotów.

  W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, należy niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę Policji, dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112. Dużą pomocą będzie zapamiętanie jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, względem której mamy podejrzenia. policja.pl

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *