Mandaty wracają :(

Niedawno informowaliśmy o braku obowiązku wożenia dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Być może nieporozumienie wzięło się stąd, że 9 maja, w momencie przyjęcia przepisów przez Sejm, w serwisie Polskiej Agencji Prasowej pojawił się niezupełnie precyzyjny komunikat w tej sprawie. Napisano w nim o braku konieczności wożenia dokumentów, a także o terminie wejścia w życie ustawy. Nie wspomniano jednak o najważniejszym szczególe. – Wraz z 4 czerwca nie ustaje obowiązek wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC.

Ta zmiana jest zależna od momentu uruchomienia Centralnej Ewidencji Kierowców w wersji 2.0. Wejdzie w życie 3 miesiące po opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej przez ministra informatyzacji komunikatu w tej sprawie. Minister chciałby, żeby kierowcy zostali zwolnieni z obowiązku wożenia tych dwóch dokumentów przed końcem roku 2018 – kwituje Karol Manys.

Tak naprawdę ministerstwo nie jest jednak w stanie zagwarantować tej daty. By jazda bez wymienionych wyżej dokumentów – prawo jazdy wciąż będzie obowiązkowe – było możliwe, bez zarzutów działać musi Centralna Ewidencja Kierowców w wersji 2.0. Co więcej, bezbłędnie musi funkcjonować połączenie pomiędzy nią i służbami mundurowymi. Chodzi nie tylko o policję, ale też m.in. straż graniczną czy GITD, bo oni też mają prawo kontrolować kierowców. Ministerstwo chce za wszelką cenę uniknąć wpadki podobnej do tej z listopada 2017 r. i związanej z uruchomieniem Centralnej Ewidencji Pojazdów 2.0.

Na zmiany wciąż musimy czekać, a kierowcy, którzy uwierzą, że od 4 czerwca nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia OC, w razie kontroli otrzymają mandat. Za każdy z tych dokumentów kara to 50 zł, co oznacza, że policjant wystawi blankiet na kwotę 100 zł. Źródło wp.pl

Napisz swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *