„ Jak to jest zrobione? – czyli od składników do produktów” to tytuł projektu, który będzie realizowany od stycznia do czerwca w Szkole Podstawowej w Zaraszowie.

Cudze chwalicie, swego nie znacie …

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Zaraszów i Okolic zakwalifikowało się jako jedno z 60 w Polsce do projektu „Na Dobry Początek” Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego imienia Jana Kantego Steczkowskiego. Otrzymane dofinansowanie pozwoli na zorganizowanie wielu ciekawych spotkań z udziałem dzieci i rodziców, których celem będzie zapoznanie z lokalnymi zasobami i możliwościami wykorzystania ich w życiu codziennym.

„Jak to jest zrobione? – czyli od składników do produktów”

to tytuł projektu, który będzie realizowany od stycznia do czerwca w Szkole Podstawowej w Zaraszowie. Czterdzieścioro dzieci w wieku od 3 do 7 lat będzie miało okazję wziąć udział w cyklu zajęć poświęconych pochodzeniu i powstawaniu produktów, których używają na co dzień. A wszystko w oparciu o lokalne dziedzictwo historyczne, kulturowe, przyrodnicze. Poprzez działania chcemy poszerzyć wiedzę dzieci oraz zachęcić ich do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie – jak to jest zrobione? W nasze działania chcemy również włączyć rodziców, dziadków dzieci uczestniczących w projekcie oraz aktywne osoby ze środowiska lokalnego. Dzieci w poszczególnych miesiącach będą zdobywały wiedzę na temat tego: jak powstają mleczne przysmaki?, jak powstaje chleb?, jak powstają tradycyjne ozdoby?, skąd się wzięło mydło i co by było gdyby go nie było? Od „lokalnych ekspertów” (babć, dziadków) dowiedzą się jak wymienione wyroby otrzymywano dawniej, natomiast podczas zaplanowanych wycieczek min. do mleczarni i piekarni dowiedzą się jak te same wyroby są wytwarzane dzisiaj. Po każdym cyklu zajęć zaplanowane są warsztaty plastyczne nawiązujące tematem do tego czego dzieci się dowiedziały. Podsumowanie projektu nastąpi w czerwcu 2017 roku podczas Festynu Rodzinnego, który zintegruje środowisko, podkreśli wartość regionalnych skarbów- zdrowych ekologicznych produktów, przywiązania do tradycji, ukaże bogactwo wyrobów tradycyjnych.

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek!”

Jak to jest zrobione?

Dziękujemy SP Zaraszów za nadesłany materiał.


Jerzy Jelcow

Promuję otaczający świat

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *