Jak to jest zrobione?

„ Jak to jest zrobione? – czyli od składników do produktów” to tytuł projektu, który będzie realizowany od stycznia do czerwca w Szkole Podstawowej w Zaraszowie.

Cudze chwalicie, swego nie znacie …

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Zaraszów i Okolic zakwalifikowało się jako jedno z 60 w Polsce do projektu „Na Dobry Początek” Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego imienia Jana Kantego Steczkowskiego. Otrzymane dofinansowanie pozwoli na zorganizowanie wielu ciekawych spotkań z udziałem dzieci i rodziców, których celem będzie zapoznanie z lokalnymi zasobami i możliwościami wykorzystania ich w życiu codziennym.

„Jak to jest zrobione? – czyli od składników do produktów”

to tytuł projektu, który będzie realizowany od stycznia do czerwca w Szkole Podstawowej w Zaraszowie. Czterdzieścioro dzieci w wieku od 3 do 7 lat będzie miało okazję wziąć udział w cyklu zajęć poświęconych pochodzeniu i powstawaniu produktów, których używają na co dzień. A wszystko w oparciu o lokalne dziedzictwo historyczne, kulturowe, przyrodnicze. Poprzez działania chcemy poszerzyć wiedzę dzieci oraz zachęcić ich do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie – jak to jest zrobione? W nasze działania chcemy również włączyć rodziców, dziadków dzieci uczestniczących w projekcie oraz aktywne osoby ze środowiska lokalnego. Dzieci w poszczególnych miesiącach będą zdobywały wiedzę na temat tego: jak powstają mleczne przysmaki?, jak powstaje chleb?, jak powstają tradycyjne ozdoby?, skąd się wzięło mydło i co by było gdyby go nie było? Od „lokalnych ekspertów” (babć, dziadków) dowiedzą się jak wymienione wyroby otrzymywano dawniej, natomiast podczas zaplanowanych wycieczek min. do mleczarni i piekarni dowiedzą się jak te same wyroby są wytwarzane dzisiaj. Po każdym cyklu zajęć zaplanowane są warsztaty plastyczne nawiązujące tematem do tego czego dzieci się dowiedziały. Podsumowanie projektu nastąpi w czerwcu 2017 roku podczas Festynu Rodzinnego, który zintegruje środowisko, podkreśli wartość regionalnych skarbów- zdrowych ekologicznych produktów, przywiązania do tradycji, ukaże bogactwo wyrobów tradycyjnych.

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek!”

Jak to jest zrobione?

Dziękujemy SP Zaraszów za nadesłany materiał.

Napisz swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *