OLYMPUS DIGITAL CAMERAByło to w niedzielę 5 maja 2013 r. nad Wysokiem wstało słońce, na „udeptanej ziemi” tutejszego Orlika zwarły się zastępy z Gmin: Bychawa (2 drużyny), Zakrzew, Krzczonów
i Wysokie. Na znak sekretarza gminy Wysokie – Zbigniewa Hamerli (członka Rady LGD), rzucili się na siebie „woje” zdobni w specjalnie na tę okoliczność sprawione przyodziewki.
„Dojrzałe” drużyny (każdy walczący liczył sobie nie mniej niż lat 30), stanęły naprzeciw siebie na wezwanie Prezesa Lokalnej Grupy Działania Pana Pawła Pikuli. Rozesłał on listy
i wici, że turniej ogłasza na terenie podległych mu ziem. Zachęca w nim, by wdziawszy sportowe odzienie ruszyli w wieku słusznym zwolennicy piłki kopanej do wskazanych miejscowości, by tam zmierzyć się na korki, lanki i zwykłe trampki. Nagrodą dla zwycięzców ma być komplet szat stosownych, tornistrów i piłek od znanych wytwórców pozyskanych.
Prezes LGD zadbał też, by miał kto opatrywać rannych, którym udało się ujść z życiem, na sędziów prosił najtęższych znawców sztuki kopania piłki.
Opisu walki oszczędzimy szacownym czytającym, wszak serca wojom w bitwie nie brakło i ran chwalebnych było wiele. Więc co wrażliwsi i tak czytać by nie mogli.
Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy tylko, że podziw publiki budził swą postawą jeden zawodnik – sołtys wsi Zaraszów – pan Jacek Łyś. Rosły ten mąż prawdziwe spustoszenie siał w polu karnym, wiążąc w walce przeważające zastępy przeciwników. Mimo celnego oka
i mocnych nóg , nie zdołał jednak przechylić szali zwycięstwa na korzyść swego hufca.
Kontenci z zaangażowania walczących włodarze gminy Wysokie (podziękowania na ręce wójta Henryka Romanka) zaprosili utrudzonych bojem na „karkówkę z grilla”, którą na znak pokoju sprawiedliwie dzieliła radna gminna i członek LGD – Małgorzata Gałka.
Pierwszy bój mamy więc za sobą. „Na tarczy” wracają z do swych gmin: „Wysoczanka Wysokie”, „Orły z Zaraszowa”, „Burza Zakrzew ” i Krzczonów. Laur zwycięstwa zwieńczył głowy „Dziadków” grających w barwach gminy Bychawa. „Wykopali” sobie oni w sumie 10 pkt. (na 12 możliwych) i tym samym zostawiwszy na placu boju pokonane drużyny z „Biletem do Finału”
i pamiątkowa piłką mogą przygotowywać się do potyczek z kolejnymi przeciwnikami z innych zakątków naszego powiatu.
Boje finałowe przewidziano w dniu 9 czerwca Anno Domini 2013 na godzinę 14.00,
w miejscowości Dominów, (Orlik przy Nowym Urzędzie Gminy Głusk).
Przed nami kolejne turnieje eliminacyjne:
12.05.2013 r. -Jastków (przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum) dla gmin: Garbów, Jastków, Niemce, Wólka
19.05.2013 r. -Zemborzyce Tereszyńskie (przy Szkole Podstawowej) dla gmin: Bełżyce, Borzechów, Konopnica, Niedrzwica Duża,
26.05.2013 r. -Piotrków (przy Zespole Szkół) dla gmin: Głusk, Jabłonna, Strzyżewice

Autor:  Artur Płaza

Dziękujemy autorowi i Małgorzacie Olechowskiej za udostępnienie zdjęć i zgody na publikacje.

Kategorie: Newsy

Jerzy Jelcow

Promuję otaczający świat

1 komentarz

Felix · 8 maja 2013 o 14:44

Zawodnikom gratuluje dzielnej postawy, a autorowi opisu, P. Arturowi Płazie lekkiego pióra i pięknego języka w przedstawionej relacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *