Głosuj na Bystrzycę

Głosuj na Bystrzycę!!! Konkurs Rzeka Roku skierowany jest do różnych grup społecznych, aby zainteresować je cennymi przyrodniczo, społecznie, kulturowo rzekami w ich lokalnym środowisku. Poszukujemy niezwykłych miejsc nad rzeką, szczególnie istotnych dla przyrody, historii lub kultury danej społeczności lokalnej. Konkurs jest okazją do odkrywania w swojej okolicy niezwykłego miejsca nad rzeką; zdobycia wiedzy na jego temat i lepszego rozpoznania środowiska przyrodniczego, historycznego, kulturowego i społecznego. To ciekawy sposób na odkrywanie wartości swojej lokalnej ojczyzny, a także na zwiększenie zainteresowania miejscowej społeczności środowiskiem naturalnym wokół. Ambasadorka konkursu Rzeka Roku jest podróżniczka i pisarka Beata Pawlikowska.

Głosuj na Bystrzycę

Bystrzyca przepływa przez okolice Zaraszowa, przez Bychawę. Przez Lublin Bystrzyca płynie z południa na północny wschód wraz ze swoimi dopływami – Czerniejówką i Czechówką.

Dolina Bystrzycy dzieli Lublin na część zachodnią, którą zalicza się do Płaskowyżu Nałęczowskiego i część północno-wschodnią, która wchodzi w skład Płaskowyżu Świdnickiego.

Na rzece w południowej części Lublina (na terenie dzielnicy Zemborzyce i w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnic Wrotków i Abramowice) znajduje się zbiornik retencyjny o pow. ok. 250 ha. Tym zbiornikiem jest Zalew Zemborzycki – znakomite miejsce wypoczynku i rekreacji, dysponujące turystyczną i sportową bazą usługową. W rejonie ujścia Czechówki i Czerniejówki, za zamkiem, od XIV do XIX wieku istniał Wielki Staw Królewski, pełniący funkcję retencyjną, dostarczający ryb i napędzający młyny.

Jerzy Jelcow

Niespodziewanie znalazłem się na tym świecie i postanowiłem, że jakiś czas tu pozostanę. Aby ta moja obecność nie była daremna, to promuję otaczający mnie świat. Może dzięki temu ktoś co ma gorzej, będzie wiedział gdzie jest lepiej.

Jedna myśl na temat “Głosuj na Bystrzycę

  • 30 września 2015 o 11:47
    Permalink

    Idea szczytna, ale
    konkurs trwał od 1 do 29 września.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.