Głosuj na Bystrzycę

Głosuj na Bystrzycę!!! Konkurs Rzeka Roku skierowany jest do różnych grup społecznych, aby zainteresować je cennymi przyrodniczo, społecznie, kulturowo rzekami w ich lokalnym środowisku. Poszukujemy niezwykłych miejsc nad rzeką, szczególnie istotnych dla przyrody, historii lub kultury danej społeczności lokalnej. Konkurs jest okazją do odkrywania w swojej okolicy niezwykłego miejsca nad rzeką; zdobycia wiedzy na jego temat i lepszego rozpoznania środowiska przyrodniczego, historycznego, kulturowego i społecznego. To ciekawy sposób na odkrywanie wartości swojej lokalnej ojczyzny, a także na zwiększenie zainteresowania miejscowej społeczności środowiskiem naturalnym wokół. Ambasadorka konkursu Rzeka Roku jest podróżniczka i pisarka Beata Pawlikowska.

Głosuj na Bystrzycę

Bystrzyca przepływa przez okolice Zaraszowa, przez Bychawę. Przez Lublin Bystrzyca płynie z południa na północny wschód wraz ze swoimi dopływami – Czerniejówką i Czechówką.

Dolina Bystrzycy dzieli Lublin na część zachodnią, którą zalicza się do Płaskowyżu Nałęczowskiego i część północno-wschodnią, która wchodzi w skład Płaskowyżu Świdnickiego.

Na rzece w południowej części Lublina (na terenie dzielnicy Zemborzyce i w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnic Wrotków i Abramowice) znajduje się zbiornik retencyjny o pow. ok. 250 ha. Tym zbiornikiem jest Zalew Zemborzycki – znakomite miejsce wypoczynku i rekreacji, dysponujące turystyczną i sportową bazą usługową. W rejonie ujścia Czechówki i Czerniejówki, za zamkiem, od XIV do XIX wieku istniał Wielki Staw Królewski, pełniący funkcję retencyjną, dostarczający ryb i napędzający młyny.

Autor

Podobno promuję otaczający mnie świat :)

Komentarze

Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *