Dziś 4 maja Wspomnienie św. Floriana – dzień strażaka. Dzielnym druhom dziękujemy za ofiarną służbę, życzymy szczęśliwych powrotów z akcji i wszelkiej pomyślności. Z naszego forum:

Działo się to roku 1925 21 maja. Na wskutek dużej częstotliwości pożarów trawiących całożyciowy nieraz dorobek obywateli postanowiono zorganizować i powołać do czynnego życia Ochotniczą Straż Ogniową. Majątkiem jakim dysponowali strażacy w końcu roku 1926 były bosaki w ilości 6 sztuk i jeden drapacz. W roku następnym zakupiono z kwesty-t.z.w.zbiórek publicznych i ofiar ludności sikawkę ręczną,hełmy,trąbki,pasy skórzane,pochodnie,20m węża tłocznego,beczkowóz.
W roku 1928 druhowie mimo braku doświadczenia i wiedzy w kunszcie strażaka odnieśli poważne zwycięstwo w Lublinie na zawodach straży wiejskich zdobywając drugie miejsce.Na dowód uznania i oceny przydatności bojowej naszej drużyny Zarząd Wojewódzki Ochotniczej Straży Pożarnej przyznał nagrodę w postaci syreny,która swoim dźwiękiem budzi grozę mieszkańców do dnia dzisiejszego. W roku 1932 wybudowano wieżę obserwacyjną z drewna której zadaniem była obserwacja pól w okresie żniwnym.
Ze względu na niekorzystne dla obrony przeciwpożarowej warunki Zaraszowa,a ściślej określając brak wody,zarząd wystąpił z wnioskiem o wybudowanie zbiornika wodnego w sąsiedniej wsi Władysławów,co wykonano w roku 1934 kosztem 394 zł.
Hart duchowy druhów został spotęgowany w latach okupacji,wtedy bowiem wielu z nich wykazało się wielką gorliwością patriotyczną,wielkimi zaletami charakteru męstwem i odwagą. Przystąpili do czynnej walki z okupantem,zrzeszając się w organizacjach BCh i AK.Nie wszyscy jednak mieli szczęście przetrwać te ciężkie czasy.
Wielu z druhów stało się ofiarami wojny płacąc za to najwyższą cenę i dlatego
CZEŚĆ ICH POPIOŁOM !!!

W Dzień Strażaka ten fragment i wiele innych wątków znajdziesz na naszym forum w Historii OSP Zaraszów. Linki poniżej.

Dział OSP na forum, i historia OSP Zaraszów na forum.

Poniżej filmy jak OSP Zaraszów zdobywa I miejsce na zawodach sportowo-pożarniczych.

Dzień strażaka

Kategorie: Newsy

Jerzy Jelcow

Promuję otaczający świat

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *