Dzień strażaka

Dziś 4 maja Wspomnienie św. Floriana – dzień strażaka. Dzielnym druhom dziękujemy za ofiarną służbę, życzymy szczęśliwych powrotów z akcji i wszelkiej pomyślności. Z naszego forum:

Działo się to roku 1925 21 maja. Na wskutek dużej częstotliwości pożarów trawiących całożyciowy nieraz dorobek obywateli postanowiono zorganizować i powołać do czynnego życia Ochotniczą Straż Ogniową. Majątkiem jakim dysponowali strażacy w końcu roku 1926 były bosaki w ilości 6 sztuk i jeden drapacz. W roku następnym zakupiono z kwesty-t.z.w.zbiórek publicznych i ofiar ludności sikawkę ręczną,hełmy,trąbki,pasy skórzane,pochodnie,20m węża tłocznego,beczkowóz.
W roku 1928 druhowie mimo braku doświadczenia i wiedzy w kunszcie strażaka odnieśli poważne zwycięstwo w Lublinie na zawodach straży wiejskich zdobywając drugie miejsce.Na dowód uznania i oceny przydatności bojowej naszej drużyny Zarząd Wojewódzki Ochotniczej Straży Pożarnej przyznał nagrodę w postaci syreny,która swoim dźwiękiem budzi grozę mieszkańców do dnia dzisiejszego. W roku 1932 wybudowano wieżę obserwacyjną z drewna której zadaniem była obserwacja pól w okresie żniwnym.
Ze względu na niekorzystne dla obrony przeciwpożarowej warunki Zaraszowa,a ściślej określając brak wody,zarząd wystąpił z wnioskiem o wybudowanie zbiornika wodnego w sąsiedniej wsi Władysławów,co wykonano w roku 1934 kosztem 394 zł.
Hart duchowy druhów został spotęgowany w latach okupacji,wtedy bowiem wielu z nich wykazało się wielką gorliwością patriotyczną,wielkimi zaletami charakteru męstwem i odwagą. Przystąpili do czynnej walki z okupantem,zrzeszając się w organizacjach BCh i AK.Nie wszyscy jednak mieli szczęście przetrwać te ciężkie czasy.
Wielu z druhów stało się ofiarami wojny płacąc za to najwyższą cenę i dlatego
CZEŚĆ ICH POPIOŁOM !!!

W Dzień Strażaka ten fragment i wiele innych wątków znajdziesz na naszym forum w Historii OSP Zaraszów. Linki poniżej.

Dział OSP na forum, i historia OSP Zaraszów na forum.

Poniżej filmy jak OSP Zaraszów zdobywa I miejsce na zawodach sportowo-pożarniczych.

Dzień strażaka

Jerzy Jelcow

Niespodziewanie znalazłem się na tym świecie i postanowiłem, że jakiś czas tu pozostanę. Aby ta moja obecność nie była daremna, to promuję otaczający mnie świat. Może dzięki temu ktoś co ma gorzej, będzie wiedział gdzie jest lepiej.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.