W tym roku stary czy mały zbiednieje o 72 złote mimo, że 96 już płaci. W sumie 168 zł. rocznie od osoby zapłacimy za odbiór śmieci. Pięcioosobowa rodzina zapłaci 840 zł. za odbiór. Liczby, szum na FB-kach. Ciekawe czemu? Czy tak nam szkoda rozstawać się z naszymi niełatwo zarobionymi złotówkami? Czy podświadomość już policzyła i zobaczyła niegospodarność?

Spróbuje dziś świadomości pokazać, co tak naprawdę widzi podświadomość. Tam gdzieś poniżej.

Bychawa.pl na FB wyjaśnia: Dlaczego za śmieci płacimy coraz więcej?
W marcu 2019 roku zmianie ulegną stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (tj. potocznie mówiąc „za śmieci”). Osoba, która segreguje śmieci zapłaci teraz miesięcznie 14 zł (wcześniej było to 8 zł), natomiast ta, która nie segreguje uiści opłatę w wysokości 28 zł (wcześniej było to 14 zł).
Wzrost powyższych stawek podyktowany jest przede wszystkim wzrostem kosztów wywozu odpadów i ich utylizacji – drożeje chociażby paliwo używane do ich transportu, energia elektryczna, w znacznym też stopniu stawki opłat za umieszczanie określonych odpadów na składowiskach.
Wydatki Gminy Bychawa związane z funkcjonowaniem systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w 2019 roku wyniosą

1 614 464,00 zł. Na kwotę tą składają się:
• koszty transportu i zbierania odpadów (790 000 zł),
• koszty zagospodarowania odpadów (586 443 zł),
• koszty utrzymania PSZOK (Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) (178 000 zł),
• obsługa administracyjna systemu (60 021 zł).
Obowiązek pobierania opłat „za śmieci” przez Gminę Bychawa wynika z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Na przestrzeni ostatnich lat koszty związane z obsługą systemu gospodarowania odpadami komunalnymi rosły:
• 2016 rok – 1 017 000 zł;
• 2017 rok – 1 124 000 zł;
• 2018 rok – 1 433 000 zł (nowe przepisy, więcej kursów samochodów zbierających odpady).
Obecnie obowiązujące regulacje prawne mówią o tym, że koszt funkcjonowania całego systemu powinien być pokrywany z opłat wnoszonych przez mieszkańców. Warto nadmienić, że wzrost opłaty nie wiąże się z koniecznością ponownego składania deklaracji.
Niestety problem ten dotknął nie tylko nas, ale i zdecydowaną większość gmin oraz miast w naszym kraju.

Zabawmy się w wyliczenia

Ze wstępnych wyliczeń (na palcach) wynika, że taniej było by wysyłać śmiecie taksówka.

Zapewnijmy śmieciom komfort

49% kosztu to transport. Do taksówki wejdzie ładunek z 5-ciu 4 – osobowych gospodarstw (nie licząc bagażnika). 5x4x7zł=140 zł.

Zdurniałeś? Taksówką?

Racja. Przesadziłem. Najpierw trzeba było policzyć wysyłkę kurierem.

Ale, taksówkarz też potrafi zwęszyć interes. Zapnie przyczepkę. Nie, z przyczepką spalanie wzrasta. Zmieni limuzynę na vana. Tym sposobem zabierze 5-10 razy więcej. Budżet od 700 do 1400 zł.

No to lecimy

Co nam wyszło? Z takim budżetem?! Tanimi liniami lotniczymi też możemy wysłać. Jest jedno zagrożenie – śniadanie i drinki. Nigdy nie wiadomo jak śmieci zachowają się na pokładzie.

Kategorie: AbsurdyLokalne

Jerzy Jelcow

Promuję otaczający świat

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *