Bitwa nad Bugiem 2018

„Jeśli was ta obelga nie obraża, polegnę sam…” – fabularyzowana inscenizacja bitwy nad Bugiem pomiędzy wojskami Bolesława Chrobrego i Jarosława Mądrego przy udziale kilkuset wojów, konnicy oraz łuczników.

1018 – 2018 tysiąc lat zwycięstwa. 22 lipca 2018 roku Hrubieszów – błonia nad Huczwą. Film.

Dokładnie 1000 lat temu w okolicach ujścia Huczwy do Bugu odbyła się jedna z ważniejszych bitew wczesnego średniowiecza na polsko-ruskim pograniczu. Barwnie opisywana przez średniowieczne źródła potyczka wojsk Bolesława Chrobrego i Jarosława Mądrego zakończyła się szybkim zwycięstwem przyszłego pierwszego króla Polski.

Dokładnie w 1000. Rocznicę tego wyjątkowego wydarzenia w historii początków państwa polskiego, odbędzie się duże plenerowe widowisko pn. Bitwa nad Bugiem 1018-2018 – tysiąc lat zwycięstwa.

W dniach 21-22 lipca 2018 roku na błoniach nad rzeką Huczwą w Hrubieszowie przygotowane zostaną duże obozowiska historyczne, na które składać się będą obozy wojów Bolesława Chrobrego i Jarosława Mądrego, kramy i pracownie rzemieślnicze i średniowieczna karczma. Zaprezentowana zostanie historia oręża i dawnych technik walki pieszej oraz przy wykorzystaniu jazdy, odbędą się turnieje bojowe drużyn wojów i łuczników oraz liczne pokazy. Do udziału w bitwie zaangażowanych zostanie pół tysiąca osób, rekonstruktorów z terenu całej Europy. W inscenizacji wezmą udział wojowie piesi i konni, widowisko będzie miało przygotowaną oprawę lektorską, nawiązującą do znanych źródeł historycznych.

Źródło: lubiehrubie.pl

Napisz swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *